Kategorie

Navrhujte nářezové plány efektivněji

Řežete-li často dřevotřískové desky, ocelové plechy, polykarbonátové desky, tabule skla či další plošné materiály, nebo máte dokonce svojí vlastní firmu na výrobu nábytku, jistě nepohrdnete možností, jak ušetřit svůj čas či samotný materiál.
Máte firmu, která vytváří nábytek či upravuje materiál na zakázku, nebo jste jen čilý domácí kutil? Pokud je vaše odpověď kladná, tak si představte, jak by bylo pěkné i užitečné, kdyby vám po každé práci nezbyly v dílně eventuelně na skladě malé odřezky, které jen stěží hledají další využití. Ptáte se, jak jen svou práci rozvrhnout a optimalizovat, aby tomu tak nebylo? Odpovědí může být program Optimik.

Hezky česky ze Slovenska

Cílem slovenského programu Optimik, který komunikuje i v češtině, je dle jeho autorů maximální zkrácení času návrhu nářezových plánů oproti klasickým návrhům rukou. K tomu je ještě třeba přidat výrazné zefektivnění práce s materiály a jejich úsporu. Těchto cílů program docílí tak, že při tvorbě plánů optimalizuje rozmístění a počet desek a využívá přitom i odřezky z předcházejících zakázek.
Právě takto vytvořený plán je hlavním tahákem tohoto produktu. Šetří nejen váš čas, ale samozřejmě i vaše peníze. Není to však jediná dovednost, kterou vám software může nabídnout. Konečně, aby i tuto svou základní funkci naplnil, musí zde existovat celá řada dalších sekundárních abilit. Podívejme se nyní na ty nejdůležitější a vysvětleme si, jaký vliv na vaši práci budou mít.

Všechny cesty vedou k pile

Pro provedení ideálních řezů a ušetření práce a peněz je potřeba dalších nástrojů. Ty naleznete v rámci základního ovládání nepříliš složitého a uživatelsky přívětivého grafického rozhraní programu. Tyto nástroje představují jak doplňky, tak i podstatnou část softwaru. Tím nejdůležitějším je jistě evidence materiálů i s jejich různými rozměry a počty kusů, které lze použít na vyhotovení zakázky.
Tento seznam je důležitý pochopitelně proto, že při navrhování samotného plánu řezů program vychází z těchto dat a sdělí vám, které desky máte kde použít a upravit. Z této evidence též vychází celá řada dalších výpočtů. Jedná se zejména o automatický výběr nejvhodnějšího formátu materiálu, přepočet rozměrů desek po změně zákazníkových požadavků či třeba již výše zmíněné využití odřezků z předcházejících zakázek.
Kromě základní evidence počtu kusů desek vám program nabízí i sofistikovanější možnosti pro správu materiálů. Podrobnější zadávání dat o jednotlivých deskách nebo souboru surovin je možné doplnit o přesné specifikace, vlastní komentáře i fotografii produktu. Lze tak zákazníkovi nabídnout to, co máte na skladě, jen pomocí počítače.

Náš zákazník, náš pán

Optimiku nesvěřujete jen navrhování řezů, ale rovněž samotné zakázky. Proto v programu najdete nástroj pro evidenci zakázek, požadavků zákazníka, parametry výrobku apod. Uchovávat v paměti programu můžete již zhotovené výrobky. Vytvoříte tím katalog vámi vyrobených produktů. Veškeré návrhy a potřeby finálního produktu tak budete mít vždy po ruce a pro každou poličku tak nemusíte vytvářet zvláštní plán.
Z výše uvedených informací jste již jistě utvořili obrázek o tom, pro koho je tento program určený. Využijí jej především menší i střední firmy a pochopitelně i samostatní řemeslníci, kteří se specializují na výrobu nábytku a dalšího příslušenství. Optimik je zaměřen spíš na komerční použití a od toho se odvíjí i jeho cena. Ta se pohybuje od 2 000 do 6000 Kč v závislosti na počtu použitých dílů materiálu pro výpočty.
Programu nelze v podstatě nic vytknout. Je dobře navržen, obsahuje funkce, které se od něj očekávají, a svému majiteli bezesporu ušetří čas i peníze. Jako nástroj pro zefektivnění zakázkové práce ho lze jistě jen doporučit. Pro domácí kutili je už užitá hodnosta softwaru podstatně nižší a je nutno zvážit investici, která pro nekomerční užití není zrovna nízká. Omezenou verzi však můžete vyzkoušet zcela zdarma.
Autor: RK Software
Velikost Souboru: 2,5 MB
Operační systém: všechna Windows
Licence: Shareware
Stáhnout: Zde
Plusy: Značná užitná hodnota pro řemeslníky a menší firmy, čeština
Mínusy: Vysoká cena pro nekomerční subjekty, místy hůře umístěné ovládací prvky
ab
ab
ab
ab
ab