Kategorie

Návod na tapetování - vše, co potřebujete vědět

Návod na tapetování - vše, co potřebujete vědět
Tapetování je v očích mnoha lidí spojeno s velkým úsilím a s výsledkem, který neodpovídá očekávání. Moderní materiály a pomůcky vám ale všechno velmi usnadní.
 

V několika krocích projdeme celý tapetovací postup a zmíníme se o různých možnostech a postupech. Tapetování se nemusíme vůbec obávat – pokud vše dobře připravíme a dopředu rozmyslíme, dostaneme se k výsledku, který nás určitě uspokojí. Pojďme se tedy podívat, s čím se v průběhu tapetování setkáme.

Prvotní příprava

Než zajdeme do obchodu pro tapetu, musíme si doma změřit tapetovanou plochu. Nezapomeňme, že čím jsou na tapetě větší motivy, musíme počítat s větší rezervou. Velké tvary se na sebe napojují obtížněji než tvary drobné. V obchodě si pro jistotu zkontrolujeme, zda jsme nakoupili všechny role stejné podle vytištěného čísla.

Co budeme potřebovat

K samotnému tapetování budeme potřebovat štafle, kbelík na lepidlo, váleček, čistý smeták, silný čisticí přípravek na omytí stěn, tmel nebo sádru na zapravení případných nerovností, štětec s umělým vláknem na nanášení lepidla, kartáč na uhlazování tapet, škrabku, pravítko, metr, tužku, nůž, nůžky, vodováhu, houbu a hadr.

Příprava podkladu

V postupu tapetování klasické zdi nebo sádrokartonu není rozdíl. Nové tapety nikdy nelepíme na starou vrstvu. Staré tapety po navlhčení odstraníme špachtlí. Pokud máme stěny vymalované, zjistíme, zda není třeba starou barvu odškrábat. Nutnost tohoto kroku zjistíme následujícím testem: na stěnu vyryjeme úhlopříčně několik čar do tvaru mřížky. V případě, že objevíme více vrstev nebo že se malba odlupuje, stěnu oškrábeme. Poté zeď omyjeme silným čisticím prostředkem a následně čistou vodou. Necháme stěnu vyschnout a zapravíme nerovnosti. Vymalujeme strop. Pro lepší přilnavost tapet můžeme stěny natřít zředěným lepidlem na tapety a necháme řádně zaschnout. Tento krok však není nezbytný, pouze nám usnadní posun tapet v průběhu lepení.

Lepení tapet

Při tapetování je nejdůležitější správně nalepit první pruh. Je výhodné začínat od okna. V místě, na kterém chceme začít, si narýsujeme pomocí olovnice svislou rysku. Lepidlem natřenou a provlhčenou tapetu neseme zavěšenou přes ruku. Rozložíme horní díl tapety a vrchní okraj přitiskneme na zeď. Pak posuneme tapetu tak, aby se kryla s vyznačenou ryskou. Tapetu rozvineme a na stěně kartáčem od středu do stran uhladíme. Na první pás tapety navážeme další tak, aby oba pásy a jejich vzory přesně navazovaly. Většinou se na spoji mírně překrývají. Postupně vytapetujeme celý pokoj. I když jsme měřili přesně, tapeta se nám po navlhčení lepidlem na délku zpravidla poněkud natáhne. U podlahy nám vzniknou nehezké přesahy, ty buď ihned odstřihneme nůžkami, nebo je po vytapetování celé místnosti odřízneme ostrým řezákem. Tapetovat můžeme i strop. Snáze se nám bude pracovat ve dvojici – pomocník nám podrží lepený pruh tapety složený do harmoniky, zatímco my jej vyrovnáváme a kartáčem vyhlazujeme.

Pár tiků a triků

Bubliny – vznikají v místech, kde jsme na tapetě špatně rozetřeli lepidlo a vzniklo tak suché místo. Bublinu křížem prořízneme ostrým řezákem nebo žiletkou, jazýčky tapety ohneme a natřeme lepidlem pomocí malého štětce. Potom je houbou přihladíme ke stěně. Bubliny mohou být způsobeny i mastnými fleky na stěně, kde tapeta nemůže správně přilnout. Proto je třeba zamaštěný povrch před lepením tapet důkladně omýt čisticím prostředkem nebo mazlavým mýdlem. Skvrny na stěnách – chceme-li zabránit, aby novými tapetami prosvítaly staré skvrny způsobené zatékající vodou apod., přestříkáme stěnu před tapetováním přípravkem na zakrývání skvrn. Stopy od tužky – dětské čmáranice tužkou odstraníme z tapet nejlépe plastickou gumou, která nepoškozuje povrch. Odstraní i stopy po prstech, pokud však nejsou mastné. Mastné skvrny – zlikvidujeme je tak, že je budeme tupovat polštářkem z papírového kapesníku namočeného v ředidle. Prvně si však postup vyzkoušíme na méně viditelném místě, abychom zjistili, zda se nám tapeta neporuší. Neviditelné záplaty – silně znečištěné místo na tapetě opravíme záplatou. Proto je dobré schovávat si zbytky tapet. Pláty nevystřihujeme, ale odtrhneme, odtržené okraje lépe splynou s okolním povrchem. Záplatu přilepíme lepidlem na tapety.

 

ab
ab
ab
ab
ab