Kategorie

Natíráme ostošest

Všichni kutilové netrpělivě očekávají teplé jarní dny, aby začali s natíráním podlah, vrátek a plotů. A možná, že na nový nátěr čeká i fasáda. Nabízíme vám průzkum trhu s nabídkou nátěrových hmot na přírodní bázi.
Pro povrchovou úpravu lze vybírat z mnoha možností. Místo klasického „synťáku“ stojí za to zkusit i něco jiného. Vodou ředitelné laky schnou sice pomaleji, než tradiční syntetické, na druhou stranu ale nepotřebujeme žádné ředidlo a pomůcky, které při natírání  použijeme, snadno očistíme vodou.

Přírodní materiál – přírodní nátěr

Pro dřevo se stále více používají oleje a vosky. Ne vždy dřevo natíráme jen pro krásu - ošetřujeme jej také proti oděru a vlhkosti. Dřevo samo o sobě (jako „živý“ materiál) získá přírodním nátěrem zcela individuální vzhled a vynikne jeho charakteristická kresba. Naproti tomu od kovových konstrukcí v interiéru očekáváme dokonalý povrch a vzhled. Proto je povrchová úprava většinou nezbytností. Kovové předměty ve venkovním prostředí vyžadují spolehlivou a dlouhodobou antikorozní ochranu, kterou poskytnou vodou ředitelné laky a nátěry na bázi přírodních minerálních surovin.
Větší rekonstrukce, koupě družstevního bytu nebo dokonce domu, to vše vyřeší úvěr Horizont. Kromě možnosti dlouhodobého splácení se také dostanete na přijatelnou měsíční splátku. Více se dozvíte zde

Dřevěný interiér

Dekorační vosk transparentní je bezbarvý transparentní nátěr na dřevo určený pro koupelny či kuchyně, tedy pro místnosti s vysokou vlhkostí. Po nanesení získá dřevo polomatný, vodoodpudivý povrch a je odolné vůči oděru a nečistotám. Na obložení stěn, stropů, podhledů a některých nábytkových dílů lze použít dekorační vosk krycí, který při práci nestéká a snadno se zpracovává. Je obzvláště vhodný na dřevo ve vlhkých prostorách, v dětských pokojích a na dřevěné podlahy. Při použití na dřevotřískové a MDF desky není třeba žádný základní nátěr. Naopak, pro mechanicky silně namáhané plochy jako jsou podlahy a schodiště, je ideální tvrdý voskový olej s odolností proti poškrábání. Velmi se hodí k ošetření dřevěných a korkových podlah, OSB desek a silně zatěžovaných ploch nábytku. Tvrdý voskový olej je odolný proti ošlapání, odpuzuje vodu a trvale snese vysoké zatížení.

Dřevo ještě jinak

Další možností, která zvýrazní přírodní kresbu dřeva, jsou teakový a dánský olej. Teakový olej je lesklejší, dánský pak poskytuje přirozenější, méně blýskavý vzhled, a je proto vhodnější pro nový nábytek. Na nátěry staršího nábytku je vhodnější použít lněnou fermež. Občas lze ve specializovaných prodejnách zakoupit čínský dřevní olej, který je vhodný k povrchové úpravě a konzervaci dřeva ve vnějším prostředí. Měli bychom vědět, že exotické druhy dřeva mají spotřebu oleje nebo vosku většinou nižší než tuzemské dřeviny.

Nátěry na kovové konstrukce

Pro nátěry kovů platí rozdílné požadavky na povrchovou úpravu v interiéru a exteriéru. Pro venkovní prostředí volíme nátěrový systém o větším počtu vrstev a větší tloušťce. Pro životnost nátěru kovových povrchů je rozhodující pečlivé odstranění rzi a odmaštění, a to zejména před aplikací vodou ředitelných barev.  Rovněž původní porušené nátěry je nutno důkladně odstranit, přebrousit a odmastit. Pro základní nátěr kovů je vhodná antikorozní kovářská barva na bázi železné slídy. Vyniká dobrou kryvostí, je elastická a rychle zasychá. Je k dostání v odstínech matná kovově šedá a třpytivá, které mohou být dále přibarveny jiným odstínem. Pro interiéry je postačující pouze jeden nátěr, do exteriéru se užívá vrstev dvou.

Zdi bílé jako sníh

I pro nátěry v interiérech jsou dostupné přírodní nátěrové hmoty. Kaseinový základ je určen pro vyrovnání a snížení silně savých podkladů, jako jsou všechny neošetřené omítky z vápna, sádry, cementu a jílu, dále sádrové laminátové desky, sádrokarton, stejně jako pro pískovec a beton. Nátěr kaseinovým základem vyrovnává rozdílnou savost podkladu a dobře do něj proniká. Pro nešpinivou úpravu všech druhů omítek  a podkladů (beton, omítka, sádrokarton, dřevotříska) je určen marocký štuk. Hlavní efekt je ve vodovzdorném exkluzivním dekorativním povrchu a široké barevné škále, která se případně rozšíří o přibarvení vybraným odstínem.

Fasáda jako z alabastru

Sádra je materiál vpravdě ekologických vlastností. Díky své vysoké poréznosti a obsahu vody vázané do krystalové struktury koriguje vlhkost vzduchu v uzavřených místnostech. Právě na bázi sádrovce je bílá stěrková směs Gipsar Max, určená k zhotovení hladkých sádrových povrchů a ke stěrkování spojů sádrokartonových desek. Druhou variantou je Gipsar Uni, universální stěrková směs určená ke zhotovení hladkých povrchů a k opravám stropů a stěn. Směsi jsou vyráběny v hotové suché sypké formě, jsou použitelné ihned po promíchání s vodou a na podklad se natahují pomocí nerezového hladítka. Směsi jsou bílé, což ve spojení s dosažením vysokého stupně hladkosti stěn tvoří dokonalý základ pro obklady a malířské práce všeho druhu.
ab
ab
ab
ab
ab