Kategorie

Naplánujte osvětlení obývacího pokoje

Když už do něčeho investujete své peníze, věnujte také dostatek času výběru a plánování. Při koupi osvětlení do obývacího pokoje dělá mnoho z nás základní chyby.

Znáte tři základní typy osvětlení podle jejich funkce? Že jste o ničem podobném neslyšeli? Jde o jednoduchý princip, který vám výrazně usnadní rozhodování v obchodě s nábytkem a zařízením.

Osvětlení plošné

Stručně a jednoduše: Obvykle jde o stropní svítidla. Toto světlo by mělo být pokud možno rozptýlené, jasné, ideálně stmívatelné. Slouží k prosvětlení celého prostoru, proto není důvod je využívat stále. Častou chybou bývá to, že plošné osvětlení považujeme za hlavní a používáme je nejčastěji. Přitom obvykle nepomáhá dojmu útulnosti a zabydlenosti, naopak z pokoje neustále děláme prostor, kde musí být vše vidět, jako kdybychom permanentně hledali ztracené dálkové ovládání.

Osvětlení účelové

Nomen omen, toto osvětlení má jasnou konkrétní funkci. Typickým příkladem jsou čtecí lampy či osvětlení sedací části pokoje. Zapínáme je primárně v případě, že potřebujeme využít danou sekci místnosti. Účelové osvětlení lze ale samozřejmě kombinovat a vytvářet tak různé nálady. Obecně je lepší rozsvítit raději jednu nebo dvě menší lampy než stropní svítidlo - osvětlení pak bude náladovější, víc podpoří relaxaci.

Osvětlení výrazové

Tato možnost je opravdu závislá čistě na vašem vkusu. Obejdete se bez ní, ale svůj význam má. Výrazové osvětlení je totiž takové, které působí primárně dekoračně. Může to být například soubor malých diod nebo lampa připomínající spíš sochu než svítidlo.

ab
ab
ab
ab
ab