Kategorie

Nákup nemovitosti: Chata vlastní, nebo pronajatá?

Možná patříte mezi ty, kteří mají vlastní chatu nebo chalupu. Možná naopak teprve přemýšlíte, že byste si ji koupili. Je právě teď opravdu vhodná doba?
 

Nákup chalupy nebo chaty, na rozdíl od pronájmu nebo koupě bytu pro trvalé bydlení, je možné vždy odložit na dobu, kdy budete ve výhodnější finanční pozici než dnes. V každém případě se chalupa může stát investicí, o jejíž výhodnosti rozhoduje lokalita, kvalita objektu a kupní či prodejní cena spolu s možnosti jejího zhodnocení. Chata bývá synonymem klidu a relaxace.

Apartmán, nebo chalupa?

V posledních letech rychlým tempem rostly stavby a prodeje apartmánů v horských oblastech i novostavby v hezkých lokalitách – a ceny tomuto zájmu odpovídají. Na druhou stranu poklesly ceny klasických chat a chalup pro nutnost náročné udržby či nákladné rekonstrukce. Důvodem snižování ceny jsou jak opatrnost v době krize, tak i spekulace na další pokles ceny. Nové projekty se tak přesouvají na další roky a ceny již postavených objektů stagnují, u staré zástavby pak klesají podle atraktivity dané lokality. Trendem jsou také novostavby. Postavené na koupeném pozemku mohou korespondovat s lokálním stylem tak dobře, že byste je za nový dům vůbec nepovažovali. Jiné naopak tolik odpovídají nárokům na moderní bydlení, že je těžké odlišit rekreační objekt od rezidenčního.

Chatu jste nezdědili? Pak pečlivě vybírejte

V případě, že jste se rozhodli chatu nebo chalupu koupit, pečlivě vybírejte. Spočítejte si vzdálenost, kterou téměř každý víkend ujedete, ještě dříve, než si domluvíte prohlídku. Na místo pak dorazte třeba i o hodinu nebo dvě dříve a běžte se projít. Poznáte tak atmosféru vsi a možná si někoho místního „oťuknete“. Při prohlídce si dávejte pozor na vlhké zdi a stopy po plísni. Nedávno malované zdi mohou být stejně podezřelé jako čerstvě prasklé potrubí. Ptejte se na všechny technické detaily i důvod prodeje a nebojte se makléři zavolat i pár dní po prohlídce, pokud jste na něco zapomněli. A počítejte s tím, že téměř pokaždé objevíte vadu na kráse. Ať už to bude cena za rekonstrukci, časté vykrádání objektu nebo blízký komáří rybník. Okolí je často stejně důležité jako stav samotného objektu. Než řeknete své „ano“, jděte se na nemovitost podívat i podruhé a vezměte sebou nezávislého odborníka, který posoudí technický stav objektu a případné náklady na vámi požadovanou rekonstrukci. Náklady totiž často dosahují výše kupní ceny. Sami si ověřte právní stav nemovitosti v katastru – dnes to jde i na internetu – a nezapomeňte ani na územní plán. To abyste za pár let neměli výhled na čističku odpadních vod. Pokud jste ale narazili na chatu, která byla součástí rodinného dědictví a teď je z různých důvodů prodávána, neváhejte příliš dlouho. Takových objektů, o které bylo s láskou pečováno a jsou v příjemné lokalitě, je málo a na trhu se téměř neobjevují. Fakt, že takové nemovitosti jsou prodávány za vyšší cenu, už je jen důsledek dlouhé historie českého chataření.

Chatu koupit a pronajmout

Patříte-li mezi ty, kteří svou budoucí chatu nebo chalupu vidí jako investici, a nekupujete ji pro soukromou potřebu, pak pečlivě vybírejte podle lokality, dostupnosti a technického zázemí. Vodovod a snadné vytápění spolu s možností sportovního vyžití a blízkostí lesa či hor je nutností pro úspěšné podnikání.  Pokud chcete objekt pronajímat po celý rok, musí být v lokalitě, která v zimě i v létě nabízí dostatek zábavy. Sport a chalupářství šly vždy dobře dohromady. Nepočítejte ale s tím, že pronájem vás zbaví starostí a práce. Naopak vás čeká pravidelná údržba zahrady a úklid objektu. A vězte, že neobývaná chata rychle chátrá a neustále obsazená zas bude potřebovat brzkou renovaci interiéru i vybavení. Při pronájmu pak nezapomeňte na pojištění, daně, místní poplatky i náklady na inzerci a případný úklid a péči o zahradu.

Ideální chalupa versus realita

Chalupa snů je zaprvé stavba stylově odpovídající dané lokalitě. Tedy hrázděný dům na západě Čech, na jihu zase statek ve stylu selského baroka. Zadruhé musí být stranou od hlavních tahů a přesto pohodlně dostupná autem. Ideální jsou pozemky na horách nebo blízko lesa, přiměřeně velké, aby obyvatelé měli dostatek soukromí a zároveň nepříliš náročné na údržbu. Pět minut do vsi k obchodu se smíšeným zbožím a blízkost hospody s příjemným hostinským, který vás oslovuje jménem, poklidnou venkovskou idylku jen dokresluje. Ideální místo: blízko lesa, s pár sousedy i smíšeným zbožím. Ve skutečnosti je ale spousta chat a chalup na příliš malých nebo nevhodně položených pozemcích, blízko rušných silnic či naopak téměř nedostupná a ve špatném stavu. Domy jsou v důsledku nepravidelného užívání vlhké a jejich technická vybavenost zdaleka neodpovídá přáním majitelů. Proto se při výběru řiďte pravidlem „lokalita, stav, cena“. Chalupa, kam pojedete čtyři hodiny, ztratí své kouzlo stejně rychle jako ta, kterou kvůli vlhkosti nebudete moci zbavit plísně. Při rekonstrukci postupujte s citem. Ještě než se dáte do hledání, odpovězte si na pár otázek:  Chci rekreační objekt využívat celý rok? Chci chatu pronajímat? Chci trávit víkendy o samotě, s rodinou, nebo s rodinou a našimi společnými přáteli? Jak dlouho bude trvat cesta? Existuje i jiné dopravní spojení než mé auto? Nevadí mi fakt, že ve vsi nebude obchod? Jaké je kolem kulturní a sportovní vyžití? Stěhují se lidé ze vsi pryč? Jsou tam i jiné rekreační objekty?

Historie chataření v Česku

Dlouhou tradici odjíždění na víkend z města můžeme vidět už za první republiky, kdy jak houby po dešti rostly sruby a trampské osady v údolích řek i horských kaňonech. Spolu s nimi se rozvíjel pěší turismus, stavěly se horské chaty a značily turistické cesty. S poválečným odsunem a kolektivizací venkova se stále více obyvatel přesouvalo do měst, aby se o pár let později na venkov vraceli jako „lufťáci“. Po roce 1989 spolu s růstem platů a rozšířením možností nastal rozvoj i stavebnictví. Spolu s rostoucí životní úrovní stoupala i kvalita bydlení na venkově. Dnes je u většiny rekreačních objektů samozřejmostí voda z veřejného vodovodu, kanalizace i plynové vytápění „Chalupářský středověk“ dnes vyznává jen málo jedinců, kteří si pořídili nebo zdědili dům na odlehlých, špatně dostupných či málo obydlených místech.

Ve zkratce:

Zvýšení životní úrovně, rozkvět horských apartmánů i krize snižuje poptávku po klasických chalupách, které vyžadují pravidelnou údržbu. Pokud máte o rekreační bydlení zájem, možná právě teď nastala vhodná doba. Na trhu se mohou objevit zajímavé objekty s cenami, které budou jistě k jednání. Foto: ©STOCK.XCHNG

ab
ab
ab
ab
ab