Krize s sebou přinesla nutnost snížit ceny bytů i domů. Developeři ale poměrně dlouho vyčkávali a místo slev raději nabídli dárky – nové auto nebo novou kuchyň, podle velikosti prodávaných nemovitostí. Také se do ceny bytu začal zahrnovat například balkon, sklepní kóje, terasa nebo předzahrádka, což dříve nebylo běžné. Díky krizi se začaly prosazovat i alternativní materiály a postupy. Teprve v létě 2009 došlo k výraznějšímu poklesu cen nemovitostí, a to většinou u těch, které jsou pro svou lokalitu, dispozici či stavební standard v dnešní situaci neprodejné. Slevy se tak objevily u rozestavěných projektů, jejichž stavbu developer potřebuje financovat z prodejů.
Po krizi přichází oživení, i díky DPH
Krize pročistila trh. Do značné míry zmizely neefektivní a neúspěšné developerské projekty (tedy koupila je úspěšnější konkurence) a ceny se stáhly z výšin, kam na ně téměř nikdo nedosáhl. V letech 2008-2009 poklesly ceny o 10 až 30 procent v závislosti na lokalitě a typu bydlení. Balkon nebo terasa jsou dnes již standardem. Po opadnutí zájmu o bydlení v novostavbě ale přichází oživení. Důvodem může být jak optimističtější pohled do budoucnosti, tak i hrozba zvýšení DPH, která by u novostaveb cenu výrazně zvedla. Může tak nastat stejná situace jako v roce 2007, kdy došlo k „předzásobení“ trhu a následnému výraznému propadu ve stavebnictví a v prodejích. V každém případě to ale vypadá, že ceny novostaveb budou v druhé polovině roku 2010 stoupat v rámci inflace a s velkými slevami již nelze počítat. Zda se jedná o přechodný, nebo trvalý růst, ukáže teprve čas.
Cena novostavby a hypotéka
Nespornou výhodou novostaveb je fakt, že odhad, na kterém se zakládá žádost o hypotéku a výše půjčky samotné, velmi často pokrývá celou cenu nemovitosti. Starší zástavba bývá z tohoto hlediska podhodnocená. U novostaveb bývají ceny víceméně stejné, odhadní se často rovná kupní ceně a tudíž si jako kupec nemusíte dělat starosti, kde seženete zbylou částku. Novostavby často změní panorama obce i celého kraje. Developeři navíc často nabízejí hypotéku současně s bytem – jedná se vždy o spolupráci i s několika bankami, kde máte dveře již pootevřené díky faktu, že chcete koupit byt nebo dům právě od této společnosti. Na druhou stranu je cena novostaveb obvykle výrazně vyšší než u stejně velkých bytů ve starší zástavbě. A pokud si shrnete všechny výhody a nevýhody nákupu novějšího nebo staršího bytu – cena může být právě tím, co ve výsledku rozhodne.
Starý panelák versus nová bytovka
Skutečnost, že panelové domy už neodpovídají modernímu standardu bydlení, je neoddiskutovatelná. Vysoké provozní náklady a minimální soukromí spolu se stavem budov je situace, ze které těží velké developerské společnosti. Co ale často oproti klasickému panelovému sídlišti schází, je občanská vybavenost.
Zajímáte se o nákup nemovitostí? Přečtěte si předchozí díly našeho seriálu. Byt ve městě je drahá investice Starší rodinný dům se může vyplatit Chata vlastní, nebo pronajatá? Jak vybrat stavební pozemek? |
Tato situace stojí za dalším očekávaným propadem cen panelových domů. Paneláky se stávají řešením pro ty, kteří nechtějí nebo nemohou za své bydlení utrácet mnoho a stále vyžadují určitý komfort, který byt ve městě nabídne vždy.
Energeticky úsporné novostavby
Krize donutila developery uvažovat jinak a hledat řešení, která by více vyhovovala požadavkům zájemců než jejich finančním strategiím. Začaly se tak na trhu objevovat nabídky na klíč postavených energeticky úsporných staveb. Ať už se jedná o domy vybavené tepelnými čerpadly, domy s výrazně nízkými náklady na vytápění nebo domy stavěné z alternativních materiálů. Takto nabízené domy ale mohou trpět jedním nešvarem. Stavebníci stále nejsou zvyklí používat postupy šetřící energii a životní prostředí natolik, abyste měli jako kupec jistotu, že vše bude tak, jak si představujete. Také si dejte pozor, protože jako nízkoenergetické mohou být prezentovány stavby, které požadované standardy nesplňují.
Proč koupit novostavbu Důvodů je hned několik. Můžete reklamovat nedostatky, a pokud se obrníte trpělivostí a máte dobré vyjednávací schopnosti, podaří se vám je všechny napravit. Dalším pádným důvodem je šance uzpůsobit si půdorys bytu nebo barvu obkladů v koupelně podle vlastních představ. S tím souvisí i použití nových materiálů a postupů. Nový majitel by tak měl oproti stejnému bytu nebo domu výrazně ušetřit při platbách za energie. Vybavenost samotných domů je u novostaveb výrazně vyšší než u starší zástavby. Výtah u všech domů, kde jsou byty ve čtvrtém patře a výše, odpovídající počet parkovacích míst, bezpečná a vybavená dětská hřiště – to vše někdy v kontrastu s umístěním na samotném konci obce, kam nezajíždí ani autobus a do nejbližšího obchodu je nutné dojet autem. Proč novostavbu nekoupit Lokalitu a horší dopravní dostupnost jsme již zmiňovali. Chybějící občanská vybavenost a v horším případě několikaletý výhled na pokračující výstavbu, to vše spojené s prachem a hlukem není zrovna tím, kvůli čemu se lidé za město stěhují. Developer může zjistit, že na vybudování občanské vybavenosti už nemá prostředky, a vše skončí u zákonem daného minimálního standardu. Problémem může být i úroveň provedení. Kvalitní stavební materiály neznamenají kvalitní stavební práci, proto se vyplatí zajet se na stavbu čas od času podívat – ideálně ještě dříve, než podepíšete jakoukoli smlouvu. S kvalitou provedení souvisí i závady, které jako první majitel musíte řešit. |
foto: © STOCK.XCHNG