Kategorie

Nákup nemovitosti: Byt ve městě je drahá investice

Přemýšlíte o koupi bytu? Pak ze všech stran určitě slyšíte slova „krize“ a „nejvhodnější doba“. Zkusme se ale na celou situaci podívat z několika hledisek: celorepublikového nadhledu, historického vývoje a regionálních odlišností.
Praha se řadí mezi nejdražší města na světě vůbec, zatímco ostravské nemovitosti doslova padají. Proč takový rozdíl? Republiková metropole v sobě kloubí příjemnou velikost, dostatek luxusních prostor, velké množství parků a nezanedbatelnou míru kultury. U bytů, stejně jako u kterékoli jiné nemovitosti, záleží na lokalitě. To vše jsou faktory ve výsledku určující cenu, kterou zaplatíte za metr čtvereční bytových prostor.  Přestože je Ostrava místem, které začíná růst a očekává se i oživení realitního trhu, zatím se potýká s tolika problémy, že v očích kupců a investorů převažují nedostatky nad klady.

Ceny bytů v nejpopulárnějších městech

Pokud chceme porovnat ceny bytů, za standard a měřítko se považuje starší byt v cihlové zástavbě, ve druhém až třetím patře, o velikosti 3+1 a rozloze 68 až 75 metrů čtverečních. V Praze za něj zaplatíte od tří do deseti milionů, záleží na lokalitě. Nižší cena samozřejmě platí pro okrajové části města, ta vyšší pak pro historické centrum. Na druhém místě je podle očekávání Brno, průměrné ceny bytů se pohybují od 35 do 45 tisíc korun za metr čtvereční. Karlovy Vary se v určitých částech Praze dnes s cenami téměř vyrovnají. Cena bytů v historickém centru Prahy příliš neklesá.

Praha stále kraluje

Vysoké ceny pražských bytů má na svědomí enormně vysoká poptávka. Lidé v metropoli mají vyšší platy, a jsou proto ochotni více utrácet. Vyšší kupní síla „singles“ - samostatně žijících mladých lidí s poměrně vysokými příjmy, je hned vedle cizinců a investorů hlavní příčinou vysoké ceny bytů v Praze. Nezanedbatelným historickým faktorem je pak oproti ostatním městům poměrně rozsáhlá míra privatizace a tím srovnání cen nejen s trhem, ale s evropským průměrem celkově.

Bydlení na severu

Ostrava, Liberec a Hradec Králové je trojice měst, která pomyslný žebříček popularity uzavírá. Byt, který v Praze pořídíte za tři miliony na okraji města, seženete v centru Ostravy za třetinu. V těsném závěsu se drží Ústí nad Labem. V Plzni, která se nsvým třicetiprocentním růstem doposud patřila mezi tahouny realitního trhu, nastal až osmnáctiprocentní pád, a plošně zprůměrováno došlo ke snížení ceny bytu o devět procent.

Vývoj cen městských bytů

Podle King Sturge, mezinární realitní a poradenské společnosti, poklesly ceny bytů v České republice od roku 2009 průměrně o sedm procent. Klesání cen se ale zastavuje – spolu s nadějí na oživení ekonomiky majitelé ztrácejí chuť slevovat z ceny bytu. Další pokles ceny ale můžeme očekávat u bytů, které nejsou v zajímavých lokalitách nebo jsou špatně dostupné, u panelových bytů a také u starších rodinných domků v nehostinných satelitních městečkách. Naopak čeká se růst cen bytů na Ostravsku a u luxusních nemovitostí v Praze. Porostou také ceny nových větších bytů – velká část mladých lidí založila rodinu a jedno- až dvoupokojové byty jim přestávají stačit. S tím souvisí i mírně vzrůstající zájem o domky v blízkosti velkých měst. Byty na kraji velkých měst mohou být až o třetinu levnější než centrum.

Panelové byty - samostatná kapitola

Je velký rozdíl mezi bytem v cihlovém domě, nebo v panelovém. Pokud zvolíte druhou variantu, zaplatíte alespoň o dvacet procent méně. Dnes je situace na trhu panelových bytů zcela jiná než před třemi a více lety, kdy jste za byt ve starém paneláku zaplatili stejnou částku jako za byt v novostavbě. Dalo by se očekávat, že lidé se vzhledem k nejisté finanční budoucnosti začnou o tyto byty více zajímat, zatím ale pokračuje trend stěhování se do novostaveb, ať už rodinných domů, viladomů nebo nových projektů. Spousta mladých rodin si také koupila pozemek a buď sama staví, nebo si nechává postavit domek za stejnou cenu, za jakou by si ve městě koupila byt.

Byt koupit a pronajmout

Ještě v roce 2007 poměrně dost lidí kupovalo byty jako výhodné zhodnocení investice, šlo tedy o takzvané spekulativní nákupy nemovitostí. Byty neužívali sami, ale pronajímali je a z nájmu buď spláceli hypotéku, nebo brali nájem jako investiční výnos. Ten se v mnoha případech pohyboval kolem pěti až šesti procent, dnes se ale výnosnost pohybuje kolem tří procent, což většinou nepokryje ani úrok z hypotečního úvěru. Privatizace a sjednocování jak prodejních cen, tak i tržního a regulovaného nájemného, dnes neumožňuje vydělávat na nemovitostech tak závratné částky jako v letech po sametové revoluci. Rekonstrukci bytu raději nechte na novém majiteli.

Byt před, nebo po rekonstrukci?

Byt před rekonstrukcí, dům po rekonstrukci. Tak by se ve zkratce daly charakterizovat požadavky většiny nových majitelů. Očekávají novou střechu, plastové stoupačky, nové rozvody vody a plynu, případně plastová okna a zateplení. Naopak byt samotný by neměl být rekonstruovaný – většina si jej raději upraví podle vlastních představ. Nehledě na to, že provedená rekonstrukce cenu bytu zvyšuje, aniž by zaručovala spokojenost nového majitele s jejím provedením.

foto: www.sxc.hu
ab
ab
ab
ab
ab