Kategorie

Nahromadily se vám přes svátky fotografie?

Že už dnes nikoho nezajímají fotografie, kterých se můžete dotýkat? Omyl. Právě naopak - nostalgie probírání se momentkami dojme každého. Nebojte se z digitálních obrázků udělat fyzické, poradíme, jak je vystavit.

Fotografie na papíře bude mít vždycky svoje kouzlo. Mimo jiné i právě proto, že má schopnost stárnout, že na ní poznáte, když má svou historii, že se dotýkáte minulosti.

Scrapbookům ještě neodzvonilo

Scrapbooking byl velký hit před několika málo lety, to však neznamená, že byste se do něj nemohli pustit ještě dnes. V tomto případě samozřemě přímo fyzicky - koupíte sešit, ideálně v pevné vazbě, a nalepíte do něj fotografie v koláži se vším, co se do knihy vejde a bude vám připomínat krásné zážitky. Vstupenky, listy stromů, dětské kresby... Jen nezapomeňte na základní pravidlo: Přidat se dá vždycky, ubrat už jen těžko. Jednotlivé prvky si předem rozložte na papír, a teprve když jste s kompozicí dokonale spokojeni, chopte se lepidla.

Potištěné všechno

Taky jste někdy dostali k Vánocům nebo k narozeninám hrnek, tričko, podložku pod myš či jiný předmět s natištěnou fotografií? Tuto službu dnes nabízí prakticky každé místo, kde se dají profesionálně zpracovat fotografie. Abyste starému nápadu dali nový nádech, zkuste něco trochu neobvyklého. Můžete si například objednat sadu polštářů s velkými portréty vašich dětí a rozestavět je v obývacím pokoji na gauč. Další možností je nechat si vyrobit velkou fototapetu, kterou polepíte například dveře, část skříně nebo rovnou stěnu v pokoji.

Koláž rovnou na zeď

Další odvážnou možností je nechat si vytisknout velké fotografie a udělat si rovnou scrapbook z ložnice nebo dětského pokoje. Samozřejmě nemusíte hned zacházet do extrémů a porvat se se všemi čtyřmi stěnami, ale shluk větších a menších rámečků s fotografiemi rozhodně oživí jakýkoli prostor. V tomto případě je hlavní pravidlo rovněž jednoduché: Buď velké formáty, nebo velký počet. V každém případě nevypadá dobře, pokud dekorace zabírá jenom nepatrný kousek stěny a ze vzdálenosti čtyř kroků už pomalu nevíte, o co vlastně jde. Použijte několik velkých obrázků, nebo větší počet malých, které vytvoří zajímavou skupinku.

Stará dobrá pohlednice

Zasílání pohlednic poštou ustoupilo elektronickým formám komunikace, ale právě proto má v sobě něco kouzelného a vzácného. Zkuste příbuzným nebo přátelům místo e-mailu poslat takovýto pozdrav. Z vytištěné fotografie uděláte pohlednici snadno - stačí napsat adresu a nalepit známku. Pochopitelně nezapomeňte, že papír musí být v dostatečné kvalitě, aby vydržel cestu.

Nemilosrdně promazat

Zpracovali jste všechny obrázky, které jste zpracovat chtěli? Nebo je jich tolik, že se bojíte do výběru pustit? Zapomeňte na sentiment a důsledně promažte všechny fotografie, které stoprocentně nestojí za to zachovat. S digitálními fotoaparáty máme tendenci pořizovat nejméně trojnásobek fotografií než s analogovým přístrojem. Držte se proto stejného pravidla tří a dejte si za úkol vymazat alespoň dvě třetiny snímků. Uvidíte, že to bude mnohem snazší, než si myslíte.

ab
ab
ab
ab
ab