Jak nejspíš sami dobře víte, nádrž na vodu vám nejen může zajistit zásobu vláhy pro zahradu v dobách sucha. Zároveň vám ale může být k užitku jako voda na splachování nebo dokonce praní prádla!
Šetření vodou je v poslední dobou zcela odůvodněle velkým tématem, a pokud máte tu možnost a máte chuť se zasadit nejen o šetření životního prostředí, ale i o nemalou úsporu vlastních peněz, měli byste vodním nádržím věnovat svou pozornost. A to zvlášť v případě nároku na dotaci na dešťovou vodu.
Jak na dotace?
Dotace na dešťovku jsou tří typů: dešťovka využívaná pro zálivku, dešťovka využívaná pro zálivku a WC a využití přečištěných odpadních vod (bez fekálií). Principielně platí, že z čím větší plochy svádíte vodu do nádrže, tím větší dotaci získáte, a může o ni zažádat každý majitel nebo stavebník objektu určeného k trvalému bydlení. Maximální výše dotace je až 50 % nákladů, takže se vyplatí věnovat jim náležitou pozornost!
Jaké jsou typy nádrží?
A ať už přemýšlíte v malém nebo větším měřítku, nádrží na vodu existuje nepřeberné množství druhů, ať už se jedná o hledisko materiálu nebo samotné konstrukce.
Nejzákladnější dělení nádrží je na dvouplášťové nádrže, které se volí nejčastěji pro nestabilní podloží, kde se vyskytuje spodní voda nebo jílovitá a písčitá půda, nádrže k obetonování, ty jsou vhodné do skalnatého podloží nebo tam, kde je vyšší statické zatížení, a samonosné nádrže určené do stabilní půdy.
Využití je spousta
Využití dešťové vody je obrovské, ať se jedná pouze o zahradu nebo využití v domácnosti. Denní spotřeba vody na jednoho člověka se pohybuje okolo 130 litrů denně a velká část z tohoto objemu vůbec nemusí být pitná.
Například na mytí podlah nebo splachování toalety je nejen z ekologického hlediska škoda uplatňovat pitnou vodu, ale zároveň můžete ušetřit nemalé množství peněz touto k přírodě šetrnější cestou.