Kategorie

Nábytek, který uchvátil celý svět

Nábytek, který uchvátil celý svět
Pravděpodobně jen hrstce z nás se poštěstí pyšnit se vlastnictvím originálu jednoho z následujících designových kousků. Propracované nadčasové skvosty, z jejichž vzhledu čerpaly řetězce interiérových gigantů, se nyní nacházejí převážně v muzeích. Vydejte se do světa designového nábytku s tradicí.

Ikonou se od svého uvedení v roce 1928 bezpochyby stalo křeslo LC2 Grand Confort, Modelè Petite, jehož autorem byl světoznámý švýcarský architekt a designér Le Corbusier. Ten jednou pronesl, že „křesla patří k architektuře a pohovky k buržoazii“. Minimalistickou kontrukci představuje ocelový „korzet“, který drží pohodlný vysoký polštář.

Dalším nezapomenutelným kouskem je konferenční stolek Noguchi od stejnojmenného amerického umělce Isamu Noguchiho. Největší zajímavostí je, že celý objekt je vyroben pouze ze tří částí – dvě spojené dřevěné podpěry a skleněná deska. Poprvé se objevil v katalogu Herman Miller v roce 1947 jako „socha k běžnému užívání“.

Lampa Arco od italských bratrů Achilla a Piera Castiglioni se od roku 1962 dočkala již mnoha nejrůznějších adaptací. Žádná z nich se ovšem doposud nevyrovnala originálu. Cílem bylo vytvořit dostatečný zdroj světla bez nutnosti upevnění na stropě. Ocelovou kontrukci lampy ladně podpírá mohutný kus mramoru.

Finský velikán Alvar Aalto svou jednoduše vypadající stoličkou z roku 1933 způsobil revoluci v nábytku. Má pouze tři nohy, které spojuje kulaté sedátko dostupné v široké škále pestrých barev. K realizaci byla využita v té době zcela přelomová technika ohýbání dřeva. Jednoduchá stolička je vyrobena z finské břízy a určitě najde využití v mnoha domácnostech.

Štítky:

Design nábytek
ab
ab
ab
ab
ab