Kategorie

Na zahradní odpad jedině s drtičem

Po jarním či podzimním „úklidu“ na zahradě zpravidla zůstane množství nepotřebného odpadu včetně větví. Tohoto odpadu se můžeme zbavit pomocí malého důmyslného zařízení, jež přemění dřevní odpad na další surovinu, kterou v zahradě znovu využijeme. Tím malým zázrakem je drtič větví.
Zásadní výhodou nejnovějších typů drtičů jsou malé rozměry, které zaručují snadnou přenosnost, a tedy i mnohem větší variabilitu využití. Tato přednost je pak ještě zhodnocena kombinací s vysokým výkonem motoru drtiče.

Kolečka u drtiče umožňují snadnou manipulaci

Výkon motoru u drtiče

I pro ty nejmenší přístroje s hmotností kolem deseti kilogramů není problém zpracovat za hodinu i sto kilogramů dřeva. Výkon motoru, u nejčastěji prodávaných typů zpravidla kolem 2 000 W, je často posílen účinkem šikmé spirálové frézy. To kromě vyšší účinnosti také zaručuje, že motor drtiče vyžaduje jen tu nejzákladnější údržbu. Drcení je pak plynulé a bez zpětných rázů, což zaručuje také maximální bezpečnost práce na zahradě. K bezpečnosti přispívá rovněž zpětný chod motoru, díky němuž z drtícího mechanismu snadno odstraníme zablokovanou větev, aniž by byly nutné jakékoliv zásahy do přístroje. Kromě vysokého výkonu se moderní motory vyznačují také minimální hlučností, tudíž se nemusíme obávat, že bychom rušili sousedy při odpoledním odpočinku. Většina výrobců udává hodnotu hlučnosti nižší než 90 decibelů, což odpovídá přibližně hlučnosti malého bateriového vysavače při práci.

Snadná manipulace

Snadnou přenosnost většiny typů drtičů umožňuje nejen nízká hmotnost, ale také instalovaná kolečka. Manipulaci tak zvládnou doslova všichni, stejně jako obsluhu. Ta je jednoduchá především díky funkci automatického vtahovače větví. V praxi to tedy znamená, že poté, co větev do přístroje vložíme, již nemusíme proces drcení dále kontrolovat. Dlouhou životnost přístroje zaručí konstrukce z kovu nebo kvalitních plastů, i v tomto případě by ale nejvíce zatěžované části spotřebiče měly být kovové. Řezné ostří z ušlechtilé oceli také napomáhá delší životnosti drtiče, zároveň nám tato úprava umožní zpracovat i větve o šířce až pětačtyřiceti centimetrů.

Drtiče rozmělní větve a dřevo na dobře kompostovatelnou a drobně rozdrcenou řezanku

Na co jsou drtiče dobré

Řezanku, na kterou drtiče přemění nepotřebný dřevní odpad, pak můžeme využít jako ochranu rostlin a dřevin na zahradě před nepříznivými klimatickými podmínkami, ale i rostlinnými škůdci, hodí se také do kompostu. Cena drtičů větví s parametry, které jsme zmínili v článku, začíná již pod hranicí deseti tisíc korun. Ani v případě, kdy si chceme připlatit za špičkovou kvalitu a vyšší výkon motoru, nevydáme více než dvacet tisíc korun.
ab
ab
ab
ab
ab