Kategorie

Na výlet za vínem a architekturou do jihomoravského vinařství Sonberk

Na výlet za vínem a architekturou do jihomoravského vinařství Sonberk

Vydejte se vychutnat si úrodu ze slunné moravské vinice. Zážitek z lahodné chuti vína skvěle doplní výhled na Pálavu a povedené architektonické provedení od Josefa Pleskota. V létě se tu navíc koná festival Sonberské (ne)vinné kulturní léto, kde vystoupí například Jaroslav Dušek.

Historie vinice Sonberk sahá až do 13. století. O tři století později si zdejší vína oblíbil český král Ludvík Jagellonský. Na tradici královských vín potom navázalo vinařství Sonberk v roce 2003.

Foto: Sonberk

Na více než 40 hektarech se tu pěstuje Ryzlink rýnský, Pálava a Tramín, a to způsobem šetrným k životnímu prostředí. Ročně se z ručně sklízených hroznů vyprodukuje 30 000 až 150 000 lahví podle kvality ročníku.

Foto: Sonberk

Vítězem architektonické soutěže na stavbu vinařství se stal Josef Pleskot se svým AP atelierem, jehož stavba se veřejnosti otevřela v roce 2008. Architekt navrhl současnou stavbu zasazenou do terénu, která citlivě navazuje na výjimečnost okolního prostředí. K vinařskému domu vede masivní kamenné schodiště na vyhlídkový ochoz, odkud se rozprostírá přírodní scenérie jako na dlani. Rozsáhlé prostory pro výrobu a skladování vína jsou ukryté pod zemí, zatímco nad povrchem vyčnívá kompaktní část stavby s výraznou střechou.

Foto: Sonberk

Interiér obložený světlým dřevem působí příjemně útulným hřejivým dojmem. I zevnitř se díky velkým proskleným plochám nabízí malebný výhled na Pavlovské vrchy. Při zařizování evidentně hrála roli jednoduchost doplněná výraznými designovými prvky, jako jsou ikonické židle DKR navržené manželi Eamesovými, které dnes prodává Vitra.

Foto: Sonberk

Štítky:

vinařství Morava
ab
ab
ab
ab
ab