Kategorie

Na rekonstrukci elektřiny si pozvěte odborníky

Na rekonstrukci elektřiny si pozvěte odborníky
Panelové byty stojí dlouhá desetiletí bez povšimnutí, a i když zvenčí vypadají stále zachovale, interiér nahlodává zub času. Nutné je vyměnit či opravit rozvody plynu i elektřiny.

Je jasné, že vyměnit elektřinu nezvládnete sami. Proto si do bytu pozvěte odborníka, který vám pomůže. Nutné je mít interiér objektu vystěhovaný. Poté začíná nejtěžší část práce. Vysekat ze zdí původní kabely, které jsou mnohdy skutečně v žalostném stavu. Titěrná a náročná práce zabere několik dní a jistě nepotěší sousedy. Na druhou stranu je při větší rekonstrukci interiéru bytu či domu výměna elektrických kabelů a rozvodů zásadní.

Dvě varianty nové elektřiny

Nové elektrické dráty můžete vést původními cestami. Musíte si však uvědomit, že při problému s elektřinou vás čeká opět sekání. Což jistě příjemné není a nebude. Tudíž díry po kabelech jednoduše vyplňte tmelem nebo sádrou. Je logické, že pokoje, kde dojde k takovéto rekonstrukci, musí být nově vymalovány, aby se vám po stěnách netáhly mapy a cestičky, kudy vedla elektřina.
 

Elektřina vedená stropem

Druhou variantou, kudy vést elektřinu, je po stropech. Ano. Snižte si stropy za pomoci speciálních desek a nad i mezi nimi a původními stropy natáhněte kabely. Snadný a originální přístup vám ušetří spoustu práce. Z nově vzniklého sníženého stropu pak veďte elektrické připojení stěnou. To je však daleko kratší a velice přímočaré. Tudíž moc drážek pro kabely sekat nebudete muset. „Troufnu si říci, že sekání staré elektřiny bylo nejhorší částí rekonstrukce našeho bytu. Kdo to nezažil, tak neví, o jak nepříjemnou a náročnou práci se jedná,“ říká třicetiletá Marcela, která se svým přítelem přestěhovala do starého panelového bytu, který za několik set tisíc korun kompletně zrekonstruovali.

Cenově srovnatelné

Obě varianty jsou cenově srovnatelné. Snížení stropů sice stojí tisíce korun, ale je praktické při vytápění bytu a i vzhledově působí velice moderně. Investované peníze se tak rychle vrátí. K elektřině je také jednodušší přístup. Jelikož budete vědět, kudy spleti kabelů vedou a kde může vzniknout případný problém.
 

Vyměňte vše od jističů po zástrčky

Rekonstrukce elektroinstalace nekončí jen výměnou kabelů, ale také musíte dbát na to, aby byly vyměněny jističe, všechny i nepoužívané zástrčky, připojení osvětlení, kamerových systémů, zabezpečovacích zařízení, alarmů a jiných.

ab
ab
ab
ab
ab