Kategorie

Na návštěvě v kuchyni bez bariér

Nedávno jsem navštívila svoji kamarádku Janu Líznovou. Kromě veselých očí a častého úsměvu jí již celý život dělá společnost invalidní vozík. Nedávno vylepšila svůj byt tak, aby mohla své tvůrčí schopnosti uplatnit i v kuchyni.

Kde na to vzít?

Nová kuchyň není zrovna levnou záležitostí. Zatímco zdravý člověk se může spokojit se sektorovou výrobou a obyčejnou kuchyň z lamina pořídí za pár tisíc, handicapovaní lidé musí sáhnout po kuchyni na míru, což není zrovna laciná záležitost. Naštěstí zdravotně postižení nemusí všechny stavební úpravy financovat ze své kapsy. Také Jana pro úpravu své kuchyně využila zákona o sociální potřebnosti a vyhlášky č.182/1991, dle nějž má právo na příspěvek na úpravu bytu. Příspěvek se týká například speciální úpravy povrchu podlah, ovládání domovní a bytové elektroinstalace a samozřejmě i zařízení kuchyně. Na tato speciální opatření může být poskytnuta sleva až do výše 70 % prokázaných nákladů, maximálně však do výše 50 000,- Kč.

Kde sehnat kvalitní kuchyň za přijatelnou cenu?

Při hledání vhodného kuchyňského studia Jana nejprve zavítala do firmy Koryna, aby si prohlédla jejich doplňkový program určený pro tělesně handicapované osoby Koryna Help. Po důkladném prostudování dostupných materiálů došla k závěru, že její představa jak o ceně, tak o designu nové kuchyně je přeci jen trochu jiná, a tak se poohlédla jinde. Volba padla na menší soukromou firmu z blízkého okolí. Ačkoliv tato firma doposud neměla žádné zkušenosti s tvorbou kuchyně pro handicapované, rozhodla se k této výzvě postavit čelem. Postupem času vznikaly další a další verze, až jedna z nich byla konečná. Proč tolik verzí?

Předpis je předpis

Chcete-li získat příspěvek na bezbariérovou kuchyň, pak musíte zaručit, že vaše kuchyň bude skutečně bezbariérová, tedy bude splňovat příslušné normy. Jana již při vyplňování žádosti o příspěvek získala telefonní číslo na architekta, který tyhle všechny normy dobře znal. A tak začal kolotoč diskuzí a rozhovorů, při kterých bylo nutné sjednotit názor uživatelky kuchyně („já chci …“), architekta („právní norma říká …“) a řemeslníků („my jsme schopni dodat a vyrobit …“) v jeden konečný projekt. Nakonec se vše podařilo a mohlo se začít přebudovávat.

Nová kuchyň není jen nábytek

Vybudování bezbariérové kuchyně si vyžádalo i řadu stavebních úprav. Bylo nutné nové situaci přizpůsobit také přívod vody a plynu, aby bylo možno nainstalovat varnou desku a vodovodní baterii níž než je standard. V původním plánu byla také výměna kachliček na stěně u varné desky, ale nakonec na ni nezbyl čas ani finance a energie.

Co je jinak?

Právní normy pro bezbariérové kuchyně vyžadují pod varnou a pracovní deskou prostor pro nohy, který Jana vzhledem k typu svého postižení nepotřebuje – stačí jí pouze prostor pro přední kolečka vozíčku. Proto by uvítala další skladovací prostory, např. polici na plechy na pečení pod varnou deskou.

Tip na závěr

Dejte si záležet na výběru firmy. Většina specializovaných firem má svou nabídku kuchyní pro handicapované osoby omezenou a předraženou. Naopak pro řadu menších soukromých firem (např. stolaři apod.) bude bezbariérová kuchyň opravdovou výzvou.  
ab
ab
ab
ab
ab