Kategorie

Na návštěvě u pana architekta Tomáše Bindra

Možná i vy toužíte po bydlení v domě s moderním interiérem, s průhledy, které vám umožní výhledy do všech stran, v domě, jehož vzdušné prostory jsou zality sluncem. Právě jeden takový dům jsme navštívili v Opavě.
Jeho architektem a zároveň majitelem je Ing. arch. Tomáš Bindr. Tento rodinný dům byl zahrnut do ročenky české architektury za léta 2003-2004. Jde přitom o publikaci, která ročně představuje 30 nejzajímavějších staveb v České republice a dostává se do rukou čtenářů nejen u nás, ale i v zahraničí, včetně zemí ležících mimo evropský kontinent. Rodinný dům pana architekta Bindra tak mohli obdivovat lidé třeba i na opačné straně zeměkoule. V soutěži časopisu Můj dům získal třetí místo jako Dům roku. Nyní je k vidění na výstavě Jiné domy, kterou připravilo Centrum nové architektury v Ostravě.

Dispozice domu

Dům stojí na dlouhé úzké parcele na pozemku, který se nachází na okraji zastavěné plochy obce. Projekt byl realizován v letech 1999-2003.
Rodinný dům sestává ze dvou hranolů, které jsou vzájemně průchozí. Větší, dvoupodlažní hranol je obytný, menší hranol, obložený dřevem, tvoří garáž a technické zázemí. V domě jsou k dispozici tři pokoje, přičemž v případě potřeby se jeden z nich dá rozdělit na dva menší pokojíky. Dále je tu obytný prostor zahrnující obývací pokoj a kuchyň s jídelnou. Koupelny jsou v domě dvě – jedna ve větším a druhá v menším hranolu.

Jednoduchost a hra s vnitřním prostorem

Dům je citlivě zasazen do okolní krajiny, o čemž svědčí také to, jak hlavní hranol jako by ustupuje mohutnému ořechu.
Sám architekt a majitel o svém domě říká: „Dům je unikátní svojí jednoduchostí, hrou s vnitřním prostorem a se světlem. Kompozičně je řešen tak, aby byl interiér vzdušný, aby byla co nejvíce setřena hranice mezi interiérem a exteriérem, aby působil prostornějším dojmem. Za devět let své existence dům nezestárl. Není totiž módní, ale moderní, protože módní podléhá času, kdežto moderní času nepodléhá.“

Vnitřní prostor

Velmi zajímavé je řešení vnitřního prostoru. V domě totiž nejsou klasické dveře, ale posuvné stěny, kterými se dá prostor podle potřeby propojovat nebo oddělovat. Interiér domu je dokonale prosvětlován světlíkem, kterým dovnitř dopadá světlo svrchu. „Rytmizace vnitřního prostoru je dána střídáním bočního osvětlení s průhledy s prostorem bez průhledů a s horním osvětlením,“ vysvětluje řešení interiéru pan architekt.
Dům je klasicky zděný s inverzní střechou. To znamená, že nad izolací z PVC je vytvořena tepelná izolace z extrudovaného polystyrénu.
Pro Opavu byla na svou dobu velmi netradiční také modrá barva fasády tohoto rodinného domu. V daném regionu ještě nebylo v té době běžné používat pro fasády pastelové barvy. Dům proto působil na obyvatele Opavy velmi neotřelým dojmem, ne všemi byl přijat kladně a získal dokonce svého času přezdívku „transformátor“.

Oblkopeni zelení

A jak hodnotí své bydlení paní domu? „Bydlí se mi tady velice dobře. Překvapilo mě, že je v domě tolik světla. Díky francouzským oknům je přístup do kterékoli části zahrady přímo z obytného prostoru. Mám pocit, že zahrada a zeleň jsou přirozenou součástí domova. Celý dům je velice vzdušný a otevřený, což je velmi příjemné. Necítím se tady vůbec stísněně. Mám malé dítě a je úžasné, že když leze po zemi, není omezeno prostorem. Má neustále výhled ven a může tak pozorovat okolí. Jako matka mám také jistotu, že se dítěti nic nestane, když si bude hrát na zahradě, protože na ně ze všech stran dobře vidím.“
Díky dostatku světla se v domě velice dobře daří také květinám. Velkou výhodou dostatečného prosvětlení ze světlíku a francouzských oken je také to, že v přechodných obdobích, na jaře a na podzim, je dům natolik prohřátý, že je do značné míry omezena potřeba vytápění.
ab
ab
ab
ab
ab