Kategorie

Na co si dát pozor u domu na klíč?

Na co si dát pozor u domu na klíč?
Co to vůbec dům na klíč znamená? A co si v něm můžu dovolit?

Zaplaťte stavební firmě peníze, předejte projektovou dokumentaci a za nějaký čas se můžete bez potíží nastěhovat do svého nového domu, jen dostanete klíče. Tak by se zhruba dal popsat proces výstavy domu na klíč. Na co si ale musíte dát pozor? Je toho opravdu spousty. Především nezapomeňte na velice podrobný projekt, není totiž v žádném zákoně přesně dané, co má stavba na klíč obsahovat. Může se tedy stát, že se natěšení vydáte do svého nového domu, a tam bude chybět kuchyňská linka nebo zábradlí u schodů.

Při zhotovení projektu oslovte raději několik firem, každá vám jistě nabídne odlišnou cenu a odlišný druh času zhotovení. Je také možné, že některá firma se s vašimi požadavky neztotožní a nevyhoví vám vůbec. Odborníci také mnohdy doporučují, abyste si zaplatili za nezávislý stavební dozor na stavbě, mnohdy tak přejdete nesrovnalostem, které by se pak velice těžce vracely. Jsou to samozřejmě peníze navíc, ale na druhou stranu - není lepší věnovat peníze za dozor a mít tak jistotu nad projektem, než pak věnovat čas, peníze a energii předělávání klíčové složky na stavbě?

Další věcí, u které se vám sníží nervy, je stavební deník. Vaše stavební firma, kterou si vy sami zvolíte, má přímo povinnost ho vést. Jsou v něm obsaženy jednoduše klasické věci, co se který den postavilo, co je v plánu na den další, co se třeba nepovedlo a tak dále. Stejně tak si můžete snadno vyžádat od firmy faktury od jejich vlastních dodavatelů, tím získáte zase přehled nad finanční stránkou vašeho budoucího domu. 

Pokud i přes všechny tyto kontroly budete mít podezření, že něco není v pořádku, neváhejte, a aktuální stav zdokumentujte. Ideální je nechat si vypracovat posudek soudního znalce, který vyhodnotí cenu dosavadních prací a jejich následnou kvalitu. Na závěr také nezapomeňte, že nejlepší je platit předem vždy co nejméně - ostatně jako u všeho. Přesto, že vám firma slíbí, že při zaplacení celé částky na začátku dostanete výhodnou cenu, nedělejte to. Je bezpečnější peníze dávat postupně. 

ab
ab
ab
ab
ab