Kategorie

Na co si dát pozor při realizaci nového bydlení?

Jak na nové bydlení

Buďte při realizaci nového bydlení chytří! Nechte si pomoci, ale nenechte se napálit. Poradíme vám pár vychytávek. 

Reálné nároky na bydlení

Nejprve si ujasněte, jaké reálné nároky na prostor a velikost bydlení máte. Ceny se u stavebních firem počítají za 1m3 či 1m2 bez ohledu na typ konstrukce domu. Proto myslete na to, aby váš dům byl dostatečně velký, zároveň ale prostorem zbytečně neplýtvejte, stálo by vás to zbytečné náklady navíc. A to nejen při stavbě domu, ale i během následné údržby a vytápění. Zde rozhoduje zdravý rozum nad velkýma očima projektantů nebo vás samotných. 

Přízemní dům bude vždy energeticky i ekologicky náročnější než dům dvoupatrový. Také myslete na plochu prosklených částí domu. Velkoformátová okna jsou sice moderní, ale jejich tepelně izolační vlastnost je mnohem horší než samotná stěna. Tady je na vás, čemu dáte přednost.  

Svépomocí, nebo na klíč?

Realizovat stavbu svépomocí znamená spoustu každodenního stresu. A to nejen s pracoví sílou, ale například se budete potýkat i s rostoucími cenami jak za materiál, tak i za práci v průběhu výstavby. Neustále jste tak v nejistotě, kolik vás vlastně finální výsledek bude stát. 

U stavby na klíč máte již před začátkem stavby cenu garantovanou. Podle zakladatele firmy Bytecheck Ing. Pavla Štáfa ale rozhodně doporučujeme tzv. inspekci nemovitosti před finální přejímkou domu. Zkušený odborník navštíví onu nemovitost, překontroluje ji a odhalí případné vady a nedodělky. Tím vám ušetří možné budoucí náklady na opravy. 

Vše se odvíjí od obálky domu 

Obálkou domu je myšlena podlaha, střecha, okna a stěny. Čím kvalitnější obálku máte, tím je spotřeba na energie pro vytápění domu nižší. V případě pasivního domu dokonce potřebujete o 50 % méně energie na vytápění než na ohřev vody. Při platnosti nové legislativy od 1. 1. 2020 je jasné, že domy mají tak dobrou obálku, že další izolační vylepšení už nejsou potřeba. Vaše pozornost by tak měla směřovat spíš k technologiím, které vám dům vytopí, vyvětrají nebo vám ohřejou vodu, a to ideálně za co nejnižší náklady. Zde vám mohou být nápomocné sestavy Solid A+ a A++, které uvedla na trh společnost SolidSun. 

 

ab
ab
ab
ab
ab