Příprava je stejně důležitá jako samotný proces. Rekonstrukce většinou bývá velmi náročná záležitost a dobré nervy, zocelené dobrou přípravou, vás tímto zážitkem provedou bez zbytečného navýšení financí, a emocionálních šrámů.
Dům jako corpus delicti
Jedná se o rekonstrukci poměrně velkého domu – odhadem 250 m2 zastavěné plochy, dům je dvoupatrový, na velkém pozemku v chráněné krajinné oblasti. Byl vylepšován podle možností – nese stopy několikerých, avšak citlivých rozšíření. První patro je stavěné půl na půl z kamene a cihel, patra jsou již výhradně cihlová s vnitřním hrázděním (nelze vidět zvenku, trámy jsou zakryté cihlami a omítkou). Původní střecha je šindelová a z 90 % zachovalá, překryta je eternitem. Dům byl obýván hlavně v přízemí, v prvním patře byla jediná ložnice.
Rekonstrukci je třeba hlídat
Dům patří rodině přes generaci, proto mají majitelé poměrně dobrý přehled o jednotlivých úpravách včetně uložení elektrických kabelů, odpadu a přívodu vody – a to jsou pro jakýkoli výkop nezbytně důležité informace. První rekonstrukce se týkala přízemí – bylo nutné zavést efektivnější systém vytápění než jsou „petry“ a rovněž vybudovat koupelnu, která do té doby de facto neexistovala (trubky s vodou upevěné pomocí hřebíků, podlaha betonová se sklonem na místě „sprchového koutu“, umyvadlo na plechové na stoličce). Majitelé se tedy domluvili s místním stavbyvedoucím a termín rekonstrukce dohodli na zimu. V bláhové představě, že tomuto člověku lze věřit, průběh stavby téměř nekontrolovali. První zásadní chyba. Druhou chybou byla neexistence předběžného rozpočtu, natožpak smlouvy. Bylo to divoké a podle toho to také dopadlo.
Znovu a lépe
Ale situace se mění, rodina potřebovala více prostoru, než jsou dvě vlhké a studené ložnice v přízemí a jedna suchá v patře. Poučeni špatnou zkušeností se vrhli do rekonstrukce druhé. Ta měla za úkol přeměnit dvě patra půd v prostory, kde by místo netopýrů mohli žít lidé. Vznikly tak 3 nové ložnice, velká setkávací místnost a druhá koupelna. A zrodila se i nová polovina přízemí – aniž by byla jakkoli plánována, spadlý strop se o vše spolehlivě postaral. Průběh rekonstrukce je vskutku nevyzpytatelný.
Rekonstrukce si žádá důkladnou přípravu
Jako první si sepište seznam, který se bude týkat místností k rekonstrukci a jejího plánovaného rozsahu. Získáte tak lepší přehled o množství materiálu i o čase, který rekonstrukcí strávíte. Dbejte i na tak „titěrné“ detaily jako „ohové umyvadlo na toaletě nebo vývod vody na pračku. I když naplánovat nelze vše, vyhnete se nepříjemným zpožděním a nedorozuměním.
K seznamu připište částky, které jste do jednotlivých položek ochotni investovat. Vodovodní baterie může stát 1500 korun, ale také 11 500 korun. A pak se zamyslete, zda všechny úpravy jsou nutné a potřebné. Neškrtejte, ale přiřaďte jim prioritu. Nemělo by se vám pak stát, že kvůli jedné nádherné místnosti nezbydou peníze na jiné nutné opravy (například izolace vs sanitární materiál).
Vše si zapište
S tímto seznamem dojděte za stavebníkem, kterého jste si vybrali a domluvte se s ním, zda jsou vaše částky reálné a případně je poopravte podle jeho názoru. Nezapomeňte se zeptat na časovou náročnost a posloupnost jednotlivých prací. Vše si napište, nespoléhejte na svou paměť. A pokud si budete chtít průběh prací zakreslit na časovou osu, včetně financí, čiňte tak s vědomím, že kreslíte jen hrubý obrys. Realita se liší téměř pokaždé, ale pokud budete důslední, nevystavíte se šoku. Navíc vám tyto informace budou užitečné, pokud přemýšlíte o úvěru ze stavebního spoření či stavebním úvěru. Pokud žádáte o stavební povolení, tyto starosti můžete částečně přenechat expertovi.
Připravíte-li se psychicky dopředu na shon, zmatky a chaos, nepříjemná překvapení vás možná tolik nerozhodí.