Dříve, než se rozhodnete zadat specializované firmě realizaci schodiště, měli byste zvážit několik aspektů výstavby, jelikož s postaveným schodištěm se už velmi obtížně provádějí nějaké změny.
Důležité aspekty schodiště
Nejdůležitějším z nich je správně rozvrhnout prostor. To znamená, že byste měli mít představu, jak bude využito místo kolem schodů a pod schodištěm. Pro schody by měla být vymezena dostatečně velká plocha, aby mohly být zachovány parametry umožňující bezpečnou chůzi. Jedná se zejména o sklon schodišťového ramene, proporce mezi schody, šířku jednotlivých schodů, která by se měla pohybovat okolo 30 cm, a výšku mezi 15 a 18 cm. Právě tyto parametry zabezpečují pohodlnou chůzi. V případě, že místa nemáte nazbyt, a přesto byste schodiště do bytu chtěli umístit, lze zvolit jednodušší schodiště s prudším sklonem.
Nezapomeňte na zábradlí
Dalším důležitým prvkem při zhotovování schodiště je zábradlí, které by němělo chybět, pokud v domě žijí děti nebo starší lidé. I pro zábradlí platí určité hodnoty. Příčky zábradlí by měly být od sebe vzdáleny okolo 13 cm a madlo by mělo být ve výšce cca 110 cm nad každým jednotlivým schodem. Když vyřešíte tyto technické parametry, lze již přistoupit k estetické stránce.
Schody jako dominanta, či doplněk?
Dalším neméně důležitým rysem vašeho budoucího schodiště je jeho vzhled, který určí, zda schodiště bude oko lákající dominantou nebo pouze účelovým propojením pater. Na výběr máte škálu materiálů, které předurčí jeho význam. Lze si nechat zhotovit schody skleněné, kovové, dřevěné, ale také zděné s obklady ze dřeva, keramiky či kamene. Trendem je návrat k přírodním materiálům. Existuje také rozmanitá typologie - nejčastějšími provedeními jsou schodiště vřetenová, točitá či páteřová.
Cena schodiště
Odvíjí se od zvoleného tvaru, typu a použitého materiálu, při zakázce bude s velkou pravděpodobností montáž účtovaná zvlášť. Bytová schodiště lze pořídit výhradně na zakázku. Platba probíhá většinou formou zálohy a doplatku při dokončení díla.
Vytváří schodiště využitelný prostor?
Poslední rozhodnutí, které vás čeká před samotnou realizací, je využití prostoru v těsné blízkosti schodiště. Velmi často bývá účelně využíván zejména prostor pod ním. Na tomto místě lze zřídit šatnu, knihovnu či komoru, kde ukryjete sezónní věci. Pokud je ovšem plocha větší, můžete si pod schodištěm zřídit také pracovnu nebo sem umístit část kuchyňské sestavy – samozřejmě v případě, že schodiště je součástí kuchyně. Velmi často se pod honosná schodiště nechávají zhotovovat vestavěné skříně nebo policové systémy, které lze také důmyslně skrýt, například závěsem, posuvnými dvířky či žaluziemi. Pokud chcete, aby pozornost upoutalo především samo schodiště, nikoli podschodové prostory, pak lze pod schody nechat zhotovit pouze malý výklenek na květinu či knihy. Velmi luxusním řešením je na míru zhotovená lednice na víno.
Základní otázky
Jak a kde by se mělo na schodiště vstupovat? Má být v blízkosti vstupních dveří, vchodu do sklepa nebo do jiného prostoru? Chcete schodiště spíše otevřené, nebo skryté? Jak moc a z jakého úhlu by mělo být vidět? Mělo by schodiště ústit do chodby nebo otevřené místnosti? Je možné obětovat menší místnost (část místnosti) v přízemí ve prospěch schodiště? Pokud se schodiště nehodí nikam uvnitř tělesa domu, je možné naplánovat schodiště vnější?