Kategorie

Na co dát pozor u bydlení pro alergiky

Alergie je nemoc současnosti, která trápí stále více populace a postihuje lidi různých věkových kategorií. V domě či bytě se dá výskytu mnoha alergenů snadno předejít.
Rodina, která má alergické děti, by měla volit místo, kde bude stavět nový dům. Rozhodně není vhodné bydlení na samotě u lesa nebo u pole, kde kvete agresivní řepka. Ideální není ani byt či dům u velké cesty, kde prašnost způsobená stále vyšším provozem vniká do obydlí a alergik může kýcháním a neustálou rýmou doslova „zešílet“. Lékaři doporučují alergikům bydlet u řeky či jezera, kde je vlhčí vzduch a není v něm tolik dráždivých látek.

Co dělat, když se není kam stěhovat

Ne všichni mají na to, aby si postavili nový dům u jezera, anebo se odstěhovali od velké a prašné cesty. Je velmi málo pravděpodobné, že zemědělci s ohledem na alergiky přestanou sít řepku. Přesto je hned několik možností, jak snížit nepříjemnou alergii alespoň v klidu domova. Alergik by měl mít pokoj na straně směrem od lesa či pole anebo cesty.
Větrat by měl pouze krátce a intenzivně. (Nejvíce pak za dešťů či vlhkého počasí, kdy je alergenů ve vzduchu nejméně). V bytě by mělo být co nejvíce zvlhčovačů vzduchu. Oblečení, s nímž přijde alergik domů, by nemělo viset v pokoji, kde spí. Lékaři doporučují po každém příchodu alergika domů se osprchovat, aby nenosil alergeny zbytečně do svého pokoje a večer neuléhal do postele, která jich bude plná.

Nebezpečí v bytech

Ne všichni jsou však alergičtí na kvetoucí pole a louky či stromy a prach ze silnic. Převážná většina alergiků je citlivá na roztoče. Ti se drží právě v bytech, a zejména v kobercích, dekách či oblečení. Plovoucí podlahy, parkety, linoleum, to vše je pro alergika lepší než koberce. Ne každý má možnost vyměnit nábytek a křesla. Rozhodně jsou vhodnější kožené sedačky než klasické čalouněné.
 

Ať žijí sazeničky a květiny

Žádného z alergiků nepotěší k narozeninám nic více než krásný květ. Ten si jistě nevystaví do pokoje, kde spí, a po odchodu návštěvy se jej co nejdříve zbaví. Podobně tomu je i s tolik milovanými rostlinami, na kterých se drží neuvěřitelné množství prachů a roztočů. Odborníci je doporučují nejméně jednou týdně sprchovat a smývat z nich tyto pro alergiky nebezpečné látky. Pokud možno by se však žádné v bytě nacházet neměly.
 
Zahrádkáři, kteří se snaží si předpěstovat sazeničky paprik a rajčat, mnohdy, aniž by to věděli, také ohrožují své blízké postižené alergií.

Jak snížit počet alergenů v domě

Alergici určitě rádi uslyší, že by se v jejich přítomnosti neměly v bytě vysávat koberce. Velké předvánoční úklidy jim mohou také způsobit nepříjemné komplikace. Na druhou stranu jen pravidelný úklid s utíráním prachu a vysáváním kvalitním přístrojem může snížit jejich alergické reakce.
ab
ab
ab
ab
ab