Kategorie

Mýval je čistotná a přítulná šelmička

Medvídek mýval je všežravá šelma původem ze Severní Ameriky. Zdomácněl však na celém světě, v oblasti mírného pásma je chován pro radost a obveselení chovatele.
Mývaly po odstavení i během chovu vydatně krmíme, poněvadž rychle rostou a jsou velmi žraví. Zpočátku podáváme bílkovinná krmiva, od září zvyšujeme podíl glycidových krmiv, která později téměř úplně převládnou. Skladba rostlinné potravy je rozmanitá: od kukuřičného šrotu a ovesných vloček přes brambory až po listovou zeleninu, padaná jablka i plody peckovin - švestky, třešně, slívy. Mývalové nepohrdnou ani sušenými plody. Živočišné krmivo podáváme v podobě pokrájeného syrového masa smíchaného s kukuřičným šrotem. Druh masa není důležitý (hovězí, netučné vepřové, králičí, zvěřina), vyvarujeme se však masa drůbežího, které není pro mývalí zažívací trakt přirozenou potravou. Vzhledem k cenové dostupnosti můžeme zkrmovat "psí" maso, které je dostupné v prodejnách s chovatelskými potřebami. Stravu doplníme přídavkem rybího tuku, kvasnic a obilných klíčků.

 

Mládě medvídka mývala se dá sehnat přes inzerát. Jeho cena není zanedbatelná, pohybuje se řádově v několika tisících korun

Bez ruské trojky (2 ženy a 1 muž) se nerozmnoží

Mývalové jsou známí svou čistotností. Je třeba umístit je ve výběhu s vodní nádržkou nebo tekoucím vodním zdrojem, aby mohli uspokojit přirozenou potřebu – omývat všechny předměty i potravu. Do výběhu jim postavíme budku, která je důležitá hlavně pro mývalí samice, protože si v budce dělají hnízdo pro mláďata. Mývalové pohlavně dospívají ve 12 měsících a říje u samců trvá tři dny. K páření dochází koncem února až začátkem března. Páry však musíme sestavit již na podzim, přesněji řečeno, poskládat trio ze dvou samic a jednoho samce, kteří spolu přezimují. Po spáření umístíme každou samici zvlášť do samostatné klece. Samice je březí 62 dnů a vrhne zpravidla od 1 do 5 mláďat, která se rodí slepá. Svá mláďata kojí, odstaví je po osmi týdnech.

Mývalí miminka jsou ještě slepá. Rostou však jako z vody; v roce je sameček dlouhý skoro metr a může vážit až deset kilogramů

Dobrou noc!

Mývalové přijímají potravu do konce listopadu, kdy se v budnících ukládají k zimnímu spánku. Zpočátku zimní spánek několikrát přeruší, jsou však velmi nepohybliví a potravu již odmítají. Pevným spánkem usínají až do ledna, kdy opět nabývají plné čilosti.
ab
ab
ab
ab
ab