Kategorie

Muzejní noc je za námi

Víkend je za námi a spolu s ním i  Muzejní noc, která připravila lákavý program pro zájemce o zábavu, kulturu, architekturu a památky po celé zemi. Redakce Světa bydlení se vydala na Muzejní noc do Ostravy a bylo se na co dívat!
Ostravané i další návštěvníci se mohli těšit z bohatého programu, do něhož se zapojilo osm kulturních institucí. Zajímavé expozice, doprovodné programy, aktivní tvůrčí činnost pro děti i jejich rodiče, ale také výtvarné hry pro dospělé, přednášky a mnoho dalších zajímavých akcí bylo možné zhlédnout 15. května v Ostravě v rámci Muzejní noci.

 Galerie Magna

Galerie Magna představila dílo Petra Šmahy, malíře žijícího a tvořícího v Praze. Připravena tu byla díla, v nichž výtvarně zpracoval kauzu S.V.U. Mánes, k jehož členům patřily i takové osobnosti jako Picasso, Munch, Chagall a mnoho dalších. Na obrazech můžeme vidět „stopy spravedlnosti“, hlavy a postavy soudců nebo kresby představitelů soudního procesu, odrážející pocit autorova zklamání a lítosti nad soudním rozsudkem. Kurátor výstavy Jan Šmolka si také s návštěvníky povídal o výstavě i různých zajímavostech z oblasti kultury a umění, které se z knížek jen tak nedozvíte. Galerie si pro návštěvníky připravila i zajímavost navíc a to v podobě výtvarné hry čar a křivek, v níž hlavní roli sehrál uhel, papír a samotný návštěvník.
nejzajímavější diskusní příspěvek na téma:

Muzejní noc

získá nástěnnou designovou tapetu a textilní prostírání z limitované kolekce LAMBI od návrhářky Cecilie Carlstedt, která je jednou z nejvýznamnějších módních designérek na světě.
Antikvariát a klub Fiducia : přednáška na téma Konceptuální umění Antikvariát a klub Fiducia Z Magny jsme se vydali do antikvariátu Fiducia, v jehož prostorách se měla konat přednáška na téma Současná výtvarná scéna v podání kunsthistorika Martina Mikoláška, kterého však zastoupil jeho profesní kolega s přednáškou na téma Konceptuální umění. Pokud jste tedy tápali v tom, jak přistupovat ke konceptuálnímu umění a k výtvarnému objektu, mohla být tato přednáška pro Vás obohacující. V galerii Dole pak byla připravena výstava Josefa Mouchy a Jakuba Špaňhela a nechyběl ani výtvarný doprovodný program pro děti.

Antikvariát Fiducia : Galerie Dole

Dům umění

Z Fiducie jsme putovali dále do Domu umění, kde jsme se přenesli do hlavního města Brazílie Brasília, jehož hlavním tvůrcem se stali architekt Oscar Niemayer za podpory prezidenta Juscelina Kubitscheka. Výstavu Architekt Oscar Niemyer.Brasília připravil Kabinet architektury GVUO a fundovanou přednášku mohli návštěvníci slyšet v podání Martina Strakoše. Po dlouhém večerním putování si návštěvníci mohli odpočinout a občerstvit na zahrádce, kterou Dům umění zpřístupnil až do pozdních večerních hodin. Pokud jste ocenili vynikající práci Kabinetu architektury GVUO, můžete se těšit již 21. května na výstavu „Erich Mendelsohn. Dynamika a funkce. Vize kosmopolitního architekta“. Následujícího dne 22. května v 17:00 je pro Vás na toto téma připravena přednáška v Galerii výtvarného umění v Ostravě. Dům umění, přednáška o architektovi Oscaru Niemayerovi Letošní program Muzejní noci byl natolik pestrý, že jsme nestihli zhlédnout programy všech kulturních institucí, proto pokud máte jiné zajímavé zážitky, podělte se o ně s námi v rubrice „Přidej názor“ pod článkem.
ab
ab
ab
ab
ab