Kategorie

MUSAC – vítěz Mies van der Rohe Award 2007

Letošní cenu Evropské unie za současnou architekturu - Mies van der Rohe Award 2007 získal MUSAC od architektů Luise Mansillu a Emilia Tuńóna.
Potvrdili to oficiální webové stránky nadace Mies van der Rohe, www.miesbcn.com. Porota v čele s italským architektem Richardem Burdettem si ze sedmi finalistů nakonec vybrala stavbu muzea současného kastilského umění v Leónu (MUSAC) .

Hravost jen zdánlivá

Porota ocenila zejména konstrukční přínos, ale také šachovnicovou strukturu muzea, která je na rozdíl od většiny staveb tohoto typu otevřená a flexibilní. Budova o užitné ploše 21.000 m² a výstavní ploše 3.400 m² je postavena z prefabrikovaných betonových prvků a z převážné části je jednopodlažní. Do hmoty stavby byly vloženy vnitřní dvory starající se o osvětlování výstavních prostorů, které zároveň umožňují poutavé průhledy. Prostorovou jednotku tvoří kvádr a kosočtverec, přičemž každá z prostorových částí dovoluje různé pohledové směry do dalších místností, atrií, světlíků a nádvoří. Konstrukce na první pohled vypadá velmi kreativně a hravě, ale ve skutečnosti je podřízena přísnému systému. „Muzeum bychom dokázali vysvětlit dvanácti osobám dvanácti různými způsoby. To se má jako v šachu: Pravidla jsou přísná, ale existuje nekonečné množství herních možností. Odtud vzniká kreativita," uvedl Luis Mansilla.

Mies van der Rohe Award

Zvláštní ocenění si odnesli slovinští architekti Matija Bevk a Vasa Perović za matematickou fakultu v Lublani. Předání cen proběhne 14. května v Barceloně. Mies van der Rohe Award se uděluje od roku 1988 každé dva roky. Základním posláním této akce je podpora tvořivosti v současné architektuře jako součásti evropské společnosti a kultury. Cenu mohou získat stavby ne starší než dva roky, které byly navrženy evropským architektem a postaveny v jedné z 31 evropských zemí.
ab
ab
ab
ab
ab