Mravenci se u domů a na zahradách objevují v létě, do domů se stěhují brzy z jara či na podzim. K životu i uchování vajíček potřebují teplo, a proto je v tuto dobu můžeme zpozorovat pod podlahovými lištami či ve skulinách zdí. Mravenci jdou nejen za teplem, ale i za potravou, která obvykle leží na kuchyňské lince či dokonce na zemi. Mravenci jsou na zahradě užiteční, požírají škodlivý hmyz. Narazit na ně můžeme i ve spížích, kde zásoba potravin bývá větší a typicky mravenci obecní sem chodí hodovat. V takovém případě nemají absolutně žádný důvod, aby váš domov opouštěli, podmínky pro život jsou více než vyhovující.
Proti mravencům i bez chemie
V letních teplých měsících si budují domov venku, nejlépe na vaší zahradě. Tam je dostatek rostlin pro jejich nenasytné užitkové zvíře, kterým je mšice. Mravenci je ochraňují před predátory, v zimním období se starají o jejich vajíčka, vybírají jim ty nejlepší rostliny a ještě je na ně dopraví. Mšice totiž fungují nejen jako jejich občasná potrava, ale i jako prostředek k vytváření sladké a husté šťávy, z níž mravenci žijí.
Mravenci mšicím často ukusují křídla, aby nemohly uletět. Ačkoliv je mravenec v přírodě užitečný, doma a na zahradě znepříjemňuje lidem existenci. Mraveniště či jiný typ jejich domova lze bez následků ze zahrady i z domu odstranit. Není přitom nutné použít žádný insekticid ani jiné chemikálie.
Jak se zbavit mravenců v bytě či domě?
Nejdříve zjistěte, kde přesně se jejich hnízdo nachází. Pozorujte pochodující mravence, kteří vás k hnízdu zavedou, a dále již můžete použít některý z prostředků na hubení hmyzu, nebo zvolte zcela humánní způsob a využijte obyčejného kypřícího prášku, který nasypete kolem jejich hnízda. Posypte i cestičky, kterými byli mravenci zvyklí chodit. Nejčastěji vás mravenčí dálnice zavedou do kuchyně.
Mravenci do přírody patří - jde jen o to, jestli je právě vy snesete na zahradě. Jakmile se mravenci jednou nastěhují do domu, je velmi složité dostat je pryč. Proto dodržujte prevenci a nenechávejte drobky na podlaze ani nikde jinde. Mravenci mají velice vyvinutý čich a cítí každou potravinu. Stejným způsobem však cítí i aromatické látky, které jim i v mírném množství vadí. Účinným prvkem je i octová voda, kterou můžete alespoň jednou týdně vytřít podlahu v celém domě. Mravenci tento pach nesnesou a odstěhují se jinam. Zároveň jim vadí některé druhy bylin, například majoránka, bazalka, máta a také skořice, hřebíček, listy rajčat, květy levandule, citrusová šťáva, pepř plus všechny druhy pálivého koření nebo vše, co obsahuje mentol. Kombinace několika prostředků najednou mravence vyžene stoprocentně.
Mravenci na zahradě
Mravence ze zahrady tak snadno jako z domu nevyženete, být tam je totiž jejich právo. Pakliže je ale nesnesete, jedinou možností bude přesun celého mraveniště, a to úplně pryč ze zahrady, někam do klidného prostředí přírody. Proti mravencům lze použít i šetrnější prostředky, jako je octová voda nebo kypřící prášek. Abyste však neodnášeli pouze třetinu mravenců, je třeba vyčkat na vhodnou chvíli. Mravenci zalézají do mraveniště, když prší nebo je chladněji, uvnitř jsou i když je velmi brzy ráno nebo se naopak schyluje k večeru. V těchto chvílích můžete mraveniště nabrat lopatou do větší bedny a mravence ze zahrady nadobro vystěhovat.