Kategorie

Mozaika podle posledních trendů

Díky stálé, neupadající oblibě mozaiky přicházejí výrobci stále s novými nápady, jak dovést výsledný efekt k dokonalosti. Mezi základní materiály, ze kterých se mozaikové obklady vyrábí, patří keramika, sklo, méně obvyklé a dražší jsou kamenné nebo kovové mozaiky.
 

Mozaika je stále považována za jednu z nejefektivnějších a nejmodernějších možností obkladů. Paradoxem je tisíce let dlouhá historie mozaiky. Ta však nic na její nadčasovosti a jedinečnosti nemění.
 

Keramická mozaika

Keramika je nejčastějším materiálem pro výrobu mozaiky. Keramická mozaika je velmi odolná, má dlouhou životnost a dá se použít i na podlahu. Cena je ve srovnání s ostatními materiály nejpříznivější, levnější keramickou mozaiku lze pořídit za 800 Kč za metr čtvereční. Plánujeme-li koupi zajímavější a kvalitnější mozaiky, budeme muset počítat s obnosem v řádech tisíců za metr čtvereční obkladového materiálu.
Základním materiálem pro výrobu keramických obkladů je jílová hlína, křemen, vápenec a živec. Povrch bývá glazovaný nebo neglazovaný. Můžeme si vybrat vzhled lesklý, polomatný nebo matný. Povrh může být na omak hladký nebo strukturovaný.
 

Keramické napodobeniny mozaiky

V obchodech se můžeme setkat s klasickými obklady, které imitují vzhled mozaiky. Přestože mají na svém povrchu strukturu připomínající skutečnou mozaiku, snadno poznáme, že se jedná o napodobeninu. Spáry bývají na keramickém obkladu glazované, čímž rozeznáme snadno rozdíl v porovnání se skutečnými spárami mezi obklady. Cena však u tohoto výrobku mnohonásobně vítězí nad pravou mozaikou. Pokud nám tedy postačí strukturovaný povrch a nepotřebujeme řešit problém obložení oblin, keramické obklady s motivem mozaiky jsou jistě správnou a rychlou volbou.
 

Skleněná mozaika

Skleněné mozaiky nacházejí svá uplatnění zejména při obkladu stěn. Můžeme si tak plně vychutnat hry světla. K dispozici je široká paleta barev. Oblíbené jsou kovové efekty. Těch dosáhneme přidáním perleti, slídy nebo různých minerálů. Cena skleněné mozaiky je vyšší než u keramické, pohybuje se od 1200 korun za metr čtvereční.
 

Kamenná mozaika

Přestože se cena kamenných mozaik často pohybuje kolem čtyř tisíc korun za metr čtvereční, její obliba stále vzrůstá. Z kamenů se pro tyto účelu upravuje nejčastěji mramor, travertin nebo žula. Samotná výroba kamenné mozaiky je pracná. Nejdříve se musí kámen opracovat a vyskládat do požadovaného tvaru. Čím jsou částečky kamenů menší, tím je obvykle cena vyšší. Kámen se musí po položení ošetřit, čímž se výrazně prodlouží životnost obkladu.
 

Kovový vzhled

Trendem jsou letos mozaiky s kovovým efektem nebo s povrchem z nerezavějící oceli.
 

Mozaika z pravého zlata

Pokud toužíme po něčem zcela výjimečném a není nám líto sáhnout hlouběji do kapsy, můžeme se poohlédnout po mozaice s kovovou glazurou z pravého zlata.

 

Co prozradil poslední veletrh Cersaie v italské Bologne

Veletrh v Cersaie prozrazuje každým rokem očekávané trendy. Vystavuje se tu na 176.000 metrech čtverečních a letos se tu představilo 1.074 vystavovatelů. Počet návštěvníků, který přesáhl 95.000, svědčí o vysoké oblibě tohoto veletrhu.
Mezi žhavé typy nadcházejícího období patří mozaika a všeobecně veškeré obkladové materiály s vysokým leskem. Dalším směrem, kam se svět obkladových hmot přiklání, jsou imitace. Ještě nedávno jsme mohli vídat ne právě věrně provedené imitace dřevěných a kovových povrchů. Dnes je situace zcela jiná. Výrobci každým rokem zdokonalují své technologie a předhánějí se v autentičnosti působení svých výrobků. Nejčastější imitace dřeva přesvědčují nejenom svým dokonalým vzhledem, ale i strukturou dřevěného povrchu. Mezi dalšími neobvyklými imitacemi se objevují například motivy koberců, krokodýlí kůže nebo koženého polstrování.
ab
ab
ab
ab
ab