Pracujte z domova v klidu a systematicky. Nenechte se zbytečně rušit a nesabotujte vlastní práci - jenom tak dosáhnete toho, že vaše dílo nebude trpět.
Začátek a konec
To, že nesedíte v kanceláři, neznamená, že nemůžete mít pracovní dobu. Dokonce byste měli. Jinak se psychicky pohybujete v jakémsi čase nikoho, kdy se sice pokoušíte pracovat, ale vašemu mozku se zdá, že je v pořádku se kdykoli zvednout a jít si třeba pro něco na zub. Většina z nás denně funguje podle víceméně podobného rytmu, takže by neměl být problém stanovit si začátek práce a předem určit i čas na pauzy. Pokud je vaše pracovní činnost založená spíš na úkolech, které je třeba daný den splnit, nemusíte nutně ani plánovat, v kolik máte padla.
Nepracujte v kuchyni
Když už jsme u toho zobání - domácí kancelář v kuchyni je jen pro silné osobnosti nebo pro nešťastníky, kteří trpí nechutenstvím. Jinak vás bude věčná přítomnost ledničky takřka na dosah ruky spíš rozptylovat. Ideální je samozřejmě mít pro práci vyhrazenu samostatnou místnost, ale každý tu možnost nemá. Zkuste tedy menší pracovnu spojit například se šatnou nebo jiným prostorem, který není určen primárně k relaxaci a poskytne vám trochu klidu.
Zákaz sociálních médií
Pokud je opravdu nepotřebujete k práci, jsou Facebook, Twitter a další sociální média tabu. Nenamlouvejte si, že jen nahlédnete a hned zase půjdete. Nikdy nevíte, kdy na vás vyskočí zajímavá debata nebo pobuřující příspěvek, na který budete mít potřebu zareagovat. Nepřehánějte to ani s e-mailem. Bohužel jsme si zvykli na možnost rychlé elektronické komunikace a odpověď často očekáváme do hodiny, ale nenechte se pokud možno strhnout k tomuto znervózňujícímu přístupu. Mail kontrolujte například jednou za dvě hodiny a domluvte se s kolegy, aby v naléhavých případech volali.
Pusťte si hudbu
Zvukové podmínky mají většinou na vaše soustředění vliv. Možná jste přesvědčeni, že vám nejlíp svědčí pokud možno co nejhlubší ticho, ale v tichu se často myšlenky spíše rozbíhají, než aby nás poslouchaly. Logickým řešením může být relaxační hudba. Slova by vás mohla rozptylovat, zkuste proto instrumentální skladby nebo jazyky, kterými nevládnete. Někomu v soustředění pomáhají i nahrávky přírodních zvuků určené pro dobrý spánek, například šumění moře nebo zvuk deště.
Jděte na oběd
Už byla řeč o tom, že byste si měli naplánovat a dopřát pauzy. Mají nejenom oddechovou funkci, navíc člení váš pracovní den a dodávají mu strukturu. Proto byste si měli udělat přestávku na oběd a také ji dodržet, pokud to jen trochu jde. Ideální je vyrazit na jídlo ven a sejít se třeba s kolegy nebo přáteli. Je dobré při home office alespoň jednou za den vypadnout z domu, přijít na jiné myšlenky a dostat se na čerstvý vzduch.