Kategorie

Montovaný dům snadno a rychle

Obrovský boom zažívá v posledních letech stavebnictví po celé Evropě a nejinak tomu je i v České republice. Právě ve střední Evropě jsou stále oblíbenější montované stavby včetně rodinných domů.
 
 
Mezi hlavní rozdíly mezi klasickými stavbami a těmi montovanými je samotná doba výstavby. Běžné domy se staví v řádech měsíců až let. Montovanou stavbu však vybuduje firma za několik dní.
 
„Je to pár let, co jsem přiletěl ze Spojených států, kde jsem delší dobu pracoval a žil. Potřeboval jsem nutně bydlet. Do bytu jsem nechtěl, a tak jsem se rozhodl, že si nechám postavit montovaný dům.
 
V té době u nás na trhu nebylo tolik firem, které podobné domy stavěly, a já si musel objednat svůj domeček u německé firmy. Za necelý měsíc jsem se stěhoval do svého a mohu s jistotou říci, že jsem oproti klasickému cihlovému domku ušetřil nejen čas, ale také peníze,“ řekl Martin Stehlík.
 

Výhody montovaných domů

Mezi hlavní výhody montovaných domů patří tisíce různých modelů staveb, které myslí na každého individuálně. Přednostmi jsou vynikající akumulační vlastnosti i s tepelnou a hlukovou izolací.
 
Za nízkoenergetické domy se v našich podmínkách považují objekty, jejichž roční spotřeba tepla za metr čtvereční podlahové plochy nepřekračuje 50kWh. Dnešní běžně stavěné domy spotřebují v roce 150 kWh/m2. Staré domy po rekonstrukci dokonce 200 kWh. Montované domy od některých firem spotřebují pouze 44 kWh/m2.
 
Mezi další výhody montovaného domu patří to, že je snadno plánovatelný, lehce přehlédnutelný, spolehlivě vykalkulovatelný, rychle realizovatelný, maximálně individuální. Dalšími výhodami montovaných staveb jsou nepatrný dopravní ruch na staveništi, velmi rychle uklizené staveniště, málo řemeslnické koordinace.
 

Majitele nezaskočí nárůst ceny

Jelikož je většina komponentů stavby vyráběna v továrnách a na stavbu přímo dovážena, nemusí mít majitel stavby obavy z toho, že dojde k výraznému zvýšení nákladů na výstavbu jeho domu. Vzhledem k tomu, že od objednávky do výstavby uplyne většinou pouze několik týdnů, nehrozí ani závratné zvýšení ceny za dopravu, i když cena nafty neustále roste (což se v kalkulacích projeví).
 

Nebojte, nespadne

Mnoho lidí považuje montované domy za nestabilní a málo odolné větrným vlivům. To však není pravdou. Domy mají dokonalou tepelnou izolaci, takže v zimě skvěle udržují teplo v interiéru.
 
V létě se naopak jejich zdi tak rychle nenahřívají a nedrží teplo jako domy z jiného materiálu. Podlahy, mezipodlažní stropy jsou zhotoveny z masivních materiálů stejně jako masivní vnitřní schodiště či střecha. Montované domy patří mezi nejoblíbenější stavby ve Spojených státech amerických, tam však vzhledem k hurikánům a častým tornádům bývají terčem živelných katastrof.
 
Američané si je však oblíbili právě proto, že podobné stavby lze postavit znovu na stejném místě pár dní po katastrofě a je jedno, zda se jedná o silné tornádo anebo povodeň. Přitom jejich pořizovací náklady nejsou ve srovnání se zděnými domy vysoké.
 

Vzhled domu si můžete řídit

Interiér je pouze na vás

Ve specializovaných firmách s vámi vzhled domu prokonzultují a pokusí se co nejvíce vyjít vstříc vašim požadavkům Prodiskutují s vámi každý návrh a v případě vaší žádosti jej prosadí do projektu stavby.
 
Každý majitel je však strůjcem interiéru nového domu. Potřebujete-li větší kancelář či místo jednoho dětského pokoje dva menší pro každé z dětí, pak to není problém. Je to pouze o vás a vaší fantazii. Pokud budou vaše požadavky trochu realizovatelné, pak vám firma vyhoví.
 
Každý si představuje pod pojmem montovaný dům hangár z plechů a sololitu. Není tomu tak. Materiály jsou kvalitní a skvěle izolují. Zvenčí dům působí zcela přirozeně, jelikož stěny pokrývá ve většině případů šlechtěná omítka.
 
Vnitřní místnosti jsou klasicky oddělené a suché. Někteří lidé chtějí mít v domě loveckou místnost. Ani to pro montované stavby není problém. Obložení společně se zabudovaným krbem a trofejemi po stěnách působí zcela realisticky a důvěryhodně.
 

Cena montovaných domů

Náklady na výstavbu montovaných domů se liší podle jejich velikosti a také podle celkového počtu místností. Pokud chce mít majitel novostavby u domu dvojgaráž, bude si za ni muset připlatit. Cena se však pohybuje od 1 500 000 korun do 2 500 000 korun. Firmy jsou vám schopny vystavit dvojdomek, vícegenerační dům, architektonický dům či vybudovat vikýře, štíty či sklep.
 
Foto: RD Allstav s.r.o. (www.allstav.cz)
 
ab
ab
ab
ab
ab