Kategorie

Módní policie: Pět vad na kuchyňské kráse

Ve většině českých domácností je kuchyně zásadním prostorem. To ale neznamená, že se při jejím zařizování pravidelně nedopouštíme určitých zběsilostí.
Statisticky je pravděpodobné, že jste se už někdy ocitli v kuchyni, která splňuje všechny následující body. Pokud ji máte doma, gratulujeme: Dosáhli jste české kuchyňské dokonalosti. V opačném případě můžete tento článek použít jako návod, jak vše rychle dohnat.

1. Barové tyče a světýlka

Do jisté doby (možná by stálo za to zjistit přesný letopočet) u nás nikdo nepotřeboval mít v kuchyni svislou kovovou tyč, ukotvenou nahoře do prkna se zářivými bodovými světly. Teď je najdete snad v každé druhé domácnosti. Skoro to vypadá, že se národ hromadně připravuje poskytnout azyl všem nohatým pracovnicím z pohraničí. Račte obout vysoké boty s průhlednými podpatky a ovinout se kolem tyče, publikum čeká. Oblíbeným vylepšením je drátěný koš na ovoce, který se trvale usadil na zmiňované tyči a teď vám každý den svou prázdností vyčítá, že jste zase místo pomerančů koupili dvacet deka uheráku. V opačném případě ho pravidelně plníte jablky, na která ovšem nikdo z rodiny nemá chuť, až se postupně začnou scvrkávat, paní domu se nad nimi smiluje a upeče štrůdl.

2. Reliéfy na dvířkách

Není na nich vůbec nic špatného, pokud jsou opravdu poctivě vyřezané nebo vysoustružené, dobře navržené a celý interiér respektuje venkovský styl. Bohužel se často vyskytují například v kombinaci s bodem 1 (barová tyč v selské jizbě, opravdu?), případně v líbezném provedení lisovaného plastu s "dřevěným" vzorem. Jako na venkově u babičky. Tedy skoro...

3. Katalogový lesk jako blesk

Ano, v letácích to vypadá krásně: Naleštěná dvířka se superhladkým povrchem jsou jako zrcadlo a vy jenom tajete při představě, jak se v nich bude majestátně odrážet vaše mramorová bábovka, až ji vytáhnete z trouby. Takhle bude vaše lesklá kuchyně opravdu vypadat jenom na obrázku. Bohužel, výrobce vám obvykle nedodá ke kuchyni přípravek, který použil na její naleštění: ten se totiž jmenuje Photoshop. Zejména u prodejců levnějšího nábytku má tahle počítačová leštěnka dodat zdání luxusu. Problém je v tom, že u vás doma bude plocha permanentně zatlapkaná a vy se tak odsuzujete k věčnému pobíhání s hadříkem.

4. Sklokeramika za každou cenu

O sklokeramických deskách se často píše, protože jde o novější technologii, než jsou elektrické plotýnky nebo plynové hořáky. To neznamená, že se do moderní kuchyně dávat MUSÍ. Naopak, pokud vás třeba chytl trend gurmetů a jednoduché přípravy jídla z čerstvých surovin, bude se vám hodit varná plocha, která něco vydrží. Sklokeramický elegán v rustikální kuchyni. Není to krása?

5. Akutní přeplácanost

Taky máte dojem, že potřebujete spoustu malých poliček, aby se na ně daly vystavit všechny vaše kořenky, vázičky, cukřenky, stojánky na párátka, fotečky rodinných mimineček, figurky šnečků, ježečků a trpaslíků, spousta slaměných kytiček, malovaných hrnečků a dalších trofejí z vašeho posledního drancovacího nájezdu na trhy lidových řemesel? Šneky v kuchyni ano, ale raději vařené. Nikdo vám to samozřejmě nemůže zakázat, ale jednou provždy byste asi měli vědět: Ne, není to roztomilé. Je to dětinské a přeplácané. Zkuste už trochu dospět.
ab
ab
ab
ab
ab