Čechům prý v zařizování chybí odvaha. Něco na tom bude, nicméně jak si dnes ukážeme, občas jí máme zase až příliš.
Jedno víme určitě: Neonové odstíny jsou právě v módě. Platí to ale spíš pro oblečení, kde se nějaké ty zářivě žluté legíny nebo fosforově zelená trička snesou, a hlavně vás obvykle nestojí půlku platu.
S nábytkem je to trochu jiná pohádka. Ten už znamená větší zásah do rozpočtu a nemůžete jej měnit zdaleka tak často jako oblečení. Mnoha lidem to ale nevadí a bezstarostně nakupují svítivě barevné židle nebo pohovky, ať už se do jejich domova hodí, nebo ne.
Neon jenom pro odvážné
Mezi neonovým nábytkem u nás jednoznačně kralují oranžová a zelená barva, pochopitelně v odstínu čerstvých pomerančů a limetkové dužniny. Nic proti lásce k citrusům, ale pro váš byt mohou být doslova nezdravé.
Řekněme si to na rovinu: Neonově zářivá barva nábytku je odvážná věc a podle toho by se s ní mělo zacházet. Pokud se necítíte dost extravagantně a máte typický český byt s odstíny tlumeně oranžové a hnědé, neonově zelenými detaily z něj uděláte jenom kýč jako vystřižený ze stránek levných časopisů pro ženy.
Chce to neutrální základ
Jestli vás kuráž přesto neopustila, zapamatujte si tři základní pravidla pro použití neonového nábytku:
Jednoduchost
Když svítivě zelenou, tak s co nejjednodušším tvarem. Vzory, reliéfy a kudrlinky spolu se signální barvou zvládne v interiéru uplatnit leda zkušený bytový architekt.
Neutrální pozadí
Nehrajte si na to, že neonová barva není výrazná. Zasadit ji do dalších světlých nebo pastelových tónů znamená vyrobit nesoulad a zbytečně ji zazdít. Volte chladné odstíny šedé v různé intenzitě a kupte třeba jeden zářivý prvek, efekt bude skvělý.
Prostor
Signální barvě svědčí volný prostor. Z menších místností snese neonovou snad jenom dětský pokoj, který už z principu může být zářivější než ostatní části bytu.
Foto: archiv a www.thinkstockphotos.com