Kategorie

Módní policie: Kuchyňská lavice podle totalitního vkusu

Lavice v kuchyni nebo jídelním koutě není vůbec špatný nápad. Zvlášť u rodiny s více dětmi může skvěle posloužit a stát se základem rustikálního stylu. Rozhodně ale nedoporučujeme lavice z následujících obrázků.
Na venkovském stylu není vůbec nic špatného. Říká se sice, že ornament je zločin, a leckterý současný designér se zálibou v hladkém plastu by s tím možná souhlasil, ale pokud se to umí, vypadají ozdobné tvary naopak dobře. V tom je ale právě ten háček: Musí se to umět. Podívejte se na jakýkoli autentický starý selský nábytek a sami poznáte, že řemeslníci tehdy měli často víc vkusu a dovednosti, než jejich dnešní napodobitelé v nábytkářských řetězcích. Typickým příkladem takové nezdařené nápodoby jsou kuchyňské lavice, které známe asi všichni hlavně z nedávno minulých totalitních časů. Základní myšlenka je to docela dobrá: Kompaktní soustava lavice, stolu a židlí, která účelně využívá roh místnosti. Jenomže konkrétní podobou se většina z nich řadí mezi nehezké obludky českých interiérů. (A to jsme tentokrát vynechali obrázky modelů potažených lacinou koženkou.)

Snaha o zdobnost

V jednoduchém tvaru a barvě by to ještě mohlo vypadat jakž takž dobře. S tím se ovšem výrobce nespokojil a zodpovědné osoby popustily uzdu kreativitě. A tak tu máme populární půloblouky, rantlíky, průhledy a dekorativní rýhy, to vše korunováno nesmyslným klínem vraženým do opěradla. Když už se povede barva, je potřeba celek oživit aspoň šíleným tvarováním. Co na tom, že ta vymyšlenost brání pohodlnému opření? Všimněte si jednoho velmi příznačného detailu: Všechny modely mají náznak ozdobného tvarování nebo vyřezávání, ale nikdy to nevypadá hezky. Dekorativní otvory nebo záhyby nepůsobí propracovaně, nesnaží se ani přiblížit dovednosti dávných řezbářů. S jejich návrhem si evidentně nikdo moc práce nedal. Proč tam tedy vůbec jsou, když místo zdobení vypadají naopak spíš směšně?

Jak vypadá hezká kuchyňská lavice?

Bohužel se nám nepodařilo najít pohlednou verzi rohové lavice, proto alespoň přinášíme tipy na klasickou kuchyňskou lavici v rustikálním stylu. Kombinace čistého dřeva a bílého nátěru budí trochu exotický dojem a připomíná spíš francouzský venkov než ten český, ale to koneckonců nevadí. Tvar je jednoduchý, účelný, a dává smysl. Pokud byste raději něco pohodlnějšího, zvolte lavici s opěradlem. Nejlepší je vždy provedení v masivním dřevě, jako bonus může mít lavice úložný prostor. Pro větší pohodlí se oba modely dají doplnit textilními sedáky, ve skutečnosti ale nejsou o nic méně pohodlné, než běžná židle.
ab
ab
ab
ab
ab