Kategorie

Módní policie: Co se dá zkazit na skříni?

Nejde z nich hrůza, jenom smutek. Běžné šatní skříně v českých domácnostech jsou si podobné jako vejce vejci - zbytečně mohutné, designově bezradné a falešně se tvářící jako dřevěný masiv.

 

 

Největší nábytkové obludky napáchají často nejméně škody, protože si jejich ošklivosti leckdo všimne a jednoduše si je nekoupí. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, jak u nás vypadá typická šatní skříň?

Co je na téhle krabici špatně? Právě to, že vypadá jako veliká šedo-béžová krabice.

Ložnicový monolit

Omlouváme se za náznak košilatého vtipu v nadpise, ale těžko jinak popsat, jak běžná šatní skříň působí. Zvykli jsme si na ty dřevotřískové kvádry tolik, že už nám v ložnici ani nevadí, ale měly by. Umocňují totiž dojem ložnice jako místa, kde se nežije, jenom přespává a převléká.

Je to dřevo, nebo není? Většinou se rozdíl pozná na první pohled.

Problém je už v tom, že velká skříň jednoduše zabírá prostor a vizuálně otravuje všude. Tedy všude až na jednu místnost, a tou je šatna. Za šatny se velmi přimlouváme: Pokud stavíte dům, rekonstruujete byt nebo si chcete jenom nějaký pronajmout, myslet na šatnu je určitě skvělý nápad. Jste přesvědčeni, že s partnerem nemáte dost oblečení, abyste šatnu naplnili? Nemusí být velká. Navíc se bude hodit pro uskladnění sezónního oblečení celé rodiny.

Dřevo nedřevo

Nekonečný problém českého zákazníka: Dřevo jako materiál milujeme nade vše, ale nechceme za ně platit. Místo abychom si tedy uvědomili, že i levnější alternativy mohou v jednoduchém a dobrém provedení vypadat pěkně, raději neustále kupujeme všechno, co se jako dřevo jenom tváří. A děláme to tak často a tak dlouho, že nám už vůbec nedojde, jak falešné dřevo vypadá lacině a směšně.

S falešným dekorem na nikoho dojem neuděláte.

Takže pro pořádek ještě jednou. Ta samá dřevotříska působí v čisté, jednobarevné verzi mnohem lépe, než v "dekoru buk". Proč? Protože každý pozná, že to není buk. Protože dekor buk dává všem najevo, že jeho majitel chtěl buk, ale neměl na něj peníze.

Když to jinak nejde

Samozřejmě se běžně můžete ocitnout v situaci, kdy šatnu jednoduše nemáte. V tom případě buď alespoň část šatníku (ideálně svrchní oblečení na ven) odstěhujte do předsíně nebo zauvažujte nad tím, jak skříně v ložnici vyřešíte. Opravdu to musí být ten neohrabaný monolit? Nepřipadala by v úvahu raději kombinace několika menších skříní a komod, rozmístěných tak, aby na sebe nestrhávaly pozornost?

Pokud je to jen trochu možné, odstěhujte aspoň část oblečení jinam.

V každém případě máme jeden tip: Zkuste si do ložnice naplánovat samostatně stojící zrcadlo, ideálně poblíž okenní stěny, aby na vás dopadalo světlo. Místa je na ně obvykle dost, uvidíte se od hlavy k patě a v případě potřeby si můžete zrcadlo nastavit, jak zrovna chcete.

ab
ab
ab
ab
ab