Tapety, velký trend, po kterém sahá mnoho lidí při zařizování nebo rekonstrukci pokojů. Jaké si ale vybrat a jak s nimi pracovat? Poradíme vám.

Papírové tapety
Největší výhoda papírových tapet je jeich nízká cena (zhruba 100 korun za roli o šíři 0,5 m a délce 10 m), protože se vyrábí z raženého, potištěného a mačkaného papíru. Nejkvalitnější jsou dvojvrstvé ražené papírové tapety – takzvané duplexní. Pozor si dávejte na to, že po aplikaci lepidla mohou tapety lehce změnit svůj rozměr. Lepidlo se nanáší přímo na tapetu, pak chvilku čekáte, než papír dostatečně zvhne a následně přikládáte na zeď.
Nevýhodou je špatně propustný materiál, téměř nulová oděruvzdornost a určitě je nemůžete omývat vodou. I proto se pochopitelně nehodí do vlhčího prostředí.

Vliesové tapety
Tento druh tapet je relativně nový a zrovna dost frčí. Pro výrobu těchto tapet se používá jednostranně impregnovaný vlákninový nosný materiál, který je tvořen hlavně z textilních vláken. Tento materiál má výhodu ve vysoké propustnosti vzduchu či vodní páry.
Během aplikace tepet dáváte lepidlo pouze na stěnu, nikoli na tapetu. Lepení je pak rychlejší a snadnější.

Vinylové tapety
Vinylové tapety jsou vhodné do všech typů interiérů a drží na každém povrchu, ať už jde o zeď, sádrokarton nebo třeba umakart. Mají velmi dobrou překrývací schopnost při použití na křivé a popraskané stěny, také se výborně hodí do vlhčího prostředí, jako jsou koupelny. Jsou odolné, omyvatelné, takže vhodné i do dětských pokojíčků. Cenově vyjdou podobně jako tapety vliesové.

Přetíratelné tapety
Nevybrali jste si? Velmi osobitým řešením jsou pak vliesové přetíratelné tapety, které dostanete v bílé barvě a po nalepení si je můžete přetřít libovolnou akrylovou barvou. Jsou omyvatelné, mají dobré tepelně izolační vlastnosti a jsou vhodné pro perfektní sladění s interiérem. Samozřejmě se připravte na vyšší cenu, dáte za ně zhruba 4x víc než za papírové, 2x více než za klasické vliesové.

Tekuté tepety
Tekutá tapeta je vlastně přírodní bavlna v suchém stavu, do které přidáte vodu a následně ji můžete aplikovat na zeď. Hodí se do každého interiéru a použít ji můžete na cihlovou nebo kamennou zeď, umakart, sádrokarton, dřevotřísku i polypropylen. Nevadí jim vlhkost, šetří teplo, tlumí hluk a vydrží až 20 let bez porušení. Cenově vyjdou cca na 120 korun za metr čtvereční.