Kategorie

Moderní tapety na zeď. Co teď frčí?

Moderní tapety na zeď. Co teď frčí?

Tapety, velký trend, po kterém sahá mnoho lidí při zařizování nebo rekonstrukci pokojů. Jaké si ale vybrat a jak s nimi pracovat? Poradíme vám. 

Papírové tapety

Největší výhoda papírových tapet je jeich nízká cena (zhruba 100 korun za roli o šíři 0,5 m a délce 10 m), protože se vyrábí z raženého, potištěného a mačkaného papíru. Nejkvalitnější jsou dvojvrstvé ražené papírové tapety – takzvané duplexní. Pozor si dávejte na to, že po aplikaci lepidla mohou tapety lehce změnit svůj rozměr. Lepidlo se nanáší přímo na tapetu, pak chvilku čekáte, než papír dostatečně zvhne a následně přikládáte na zeď.

Nevýhodou je špatně propustný materiál, téměř nulová oděruvzdornost a určitě je nemůžete omývat vodou. I proto se pochopitelně nehodí do vlhčího prostředí. 

Vliesové tapety

Tento druh tapet je relativně nový a zrovna dost frčí. Pro výrobu těchto tapet se používá jednostranně impregnovaný vlákninový nosný materiál, který je tvořen hlavně z textilních vláken. Tento materiál má výhodu ve vysoké propustnosti vzduchu či vodní páry.

Během aplikace tepet dáváte lepidlo pouze na stěnu, nikoli na tapetu. Lepení je pak rychlejší a snadnější. 

Vinylové tapety

Vinylové tapety jsou vhodné do všech typů interiérů a drží na každém povrchu, ať už jde o zeď, sádrokarton nebo třeba umakart. Mají velmi dobrou překrývací schopnost při použití na křivé a popraskané stěny, také se výborně hodí do vlhčího prostředí, jako jsou koupelny. Jsou odolné, omyvatelné, takže vhodné i do dětských pokojíčků. Cenově vyjdou podobně jako tapety vliesové. 

Přetíratelné tapety

Nevybrali jste si? Velmi osobitým řešením jsou pak vliesové přetíratelné tapety, které dostanete v bílé barvě a po nalepení si je můžete přetřít libovolnou akrylovou barvou. Jsou omyvatelné, mají dobré tepelně izolační vlastnosti a jsou vhodné pro perfektní sladění s interiérem. Samozřejmě se připravte na vyšší cenu, dáte za ně zhruba 4x víc než za papírové, 2x více než za klasické vliesové. 

Tekuté tepety

Tekutá tapeta je vlastně přírodní bavlna v suchém stavu, do které přidáte vodu a následně ji můžete aplikovat na zeď. Hodí se do každého interiéru a použít ji můžete na cihlovou nebo kamennou zeď, umakart, sádrokarton, dřevotřísku i polypropylen. Nevadí jim vlhkost, šetří teplo, tlumí hluk a vydrží až 20 let bez porušení. Cenově vyjdou cca na 120 korun za metr čtvereční. 

Štítky:

Tapety
ab
ab
ab
ab
ab