Kategorie

Moderní krby pro teplý domov

Pod pojmem teplo domova si obvykle představíme láskyplné rodinné vztahy, skvělou a upřímnou komunikaci se svými bližními a porozumění. Málokoho však napadne, že užitečným pomocníkem pro vytvoření správné domácí atmosféry, může být krb.
V dávných dobách bylo zvykem, že se rodina scházela u ohně a diskutovala. Od otevřeného ohně se samozřejmě upustilo a místo setkání všech členů rodiny nahradily jídelny, obývací pokoje nebo terasy. Pokud však chceme zažít neopakovatelnou atmosféru a romantiku, posezení u sálajícího krbu je v tomto případě nenahraditelné. Ne každý ví, že krby již nejsou jen záležitostí prostorných domů. Pokud o krb opravdu stojíte, trh nabízí hned několik schůdných řešení.

Krby vytvoří tu správnou atmosféru rodinné pohody

Krby v rodinných domech

Při plánování dispozice místnosti s krbem je třeba počítat s řadou faktorů a skutečností. V reálu to bohužel znamená celou škálu omezení, zejména prostorových. Krby se teoreticky dají postavit kamkoli, nejdůležitější je komín. A když komín není? Pak se musí postavit, bez komínu to prostě nejde. Je důležitý pro odtah zplodin z krbu. Starosti si však není třeba přidělávat. Existuje mnoho odborných stavebních firem, které se o kvalitní komín umějí postarat. Ceny těchto komínů se pohybují od 1 500 do 3 500 Kč za metr v závislosti na použitém materiálu a průměru.

Umístění krbu

V konečném důsledku si pak můžete vybrat ze dvou základních variant. Jestliže chcete, aby byl krb součástí některé ze stěn místnosti, popřípadě rohu, jedná se o tzv. fasádní variantu umístění. Pokud se chcete ohřívat u atypicky položeného krbu – ve středu místnosti, nezapomeňte pak své požadavky zahrnout do projektování domu. Krb totiž můžete umístit jen tam, kde je připraven komín. Stále váháte s umístěním krbu a celkovým řešením dané místnosti? Odborníci radí, že je nejlepší postupovat, jako byste chtěli do pokoje postavit televizi. Ta se také snaží být v centru naší pozornosti a bývá obklopena větším sezením. V takovém případě je ale třeba se rozhodnout, kterému centru dáme přednost – krbovému nebo televiznímu.

Krby mohou být umístěny i uprostřed místnosti

Ochranná zóna

Při plánování krbu nesmíme zapomenout na velice důležitou ochrannou zónu. Týká se především podlahových krytin a nábytku v těsné blízkosti krbu. Prostor, který by měl být v rámci bezpečnosti vyčleněn a dodržován, se pohybuje od 60 do 80 cm od krbu. Pás by pak měl disponovat ohnivzdornou podlahovou krytinou.

Jak si krb vybrat?

Krby se navrhují podle požadavku architekta a majitele. Staví se přímo na míru zákazníkovi. Spousta zahraničních firem sem dováží krby a stavebnice, které jsou naprosto specifické a nejdou upravovat podle přání zákazníka. Existují však i firmy, které jsou pružné a schopné postavit krb přímo na míru. Předem je třeba počítat s tím, že kompletní realizace a výstavba krbu může trvat i jeden měsíc. V současnosti je asi 95 % krbů teplovzdušných s vestavěnou krbovou vložkou, která slouží jako srdce celého krbu. Mnohým lidem se líbí krby rustikální ze štípaného nebo broušeného pískovce. Velmi oblíbené jsou také krby v moderním designu. Architekti tvrdí, že by měl krb vystihnout styl místnosti, ve které bude postaven.

Krby v moderním designu jsou velmi oblíbené

Vyplatí se investice?

Pokud po krbu opravdu toužíte, počítejte s tím, že se náklady na jeho pořízení pohybují ve výši až sta tisíc korun. Nemusíte se ale obávat, že se vám tato investice nevrátí. Při dodržení všech technologických postupů a při použití kvalitních přírodních materiálů má krb prakticky neomezenou životnost. Paradoxní také je, že vlastním používáním krbu jeho životnost prodlužujete. Když budete topit jen vyschlým dřevem, staráte se tím současně o komín, který se nezanáší. Jestliže se obáváte o ztrátu cenného prostoru vašeho bydlení, útěchou může být místo, které nově vzniklo na krbové římse či krbové lavici. Dekorativní předměty, fotografie a jiné drobnosti pak vaše obydlí příjemně osvěží.

Římsa nad krbem poslouží jako polička na dekorativní předměty

Řešení pro bydlení v bytě

Ani panelák nemůže vaše plány na vybudování krbu překazit. Současné technologie umožňují vystavět do bytových prostor elektrické krby. V takovém krbu jsou umístěny umělohmotné modely dřevěných polínek, které jsou zevnitř osvěcovány speciálními světelnými efekty, aniž by přitom vznikalo jakékoli teplo. Celé zařízení je napájeno elektřinou ze zásuvky. Náklady na provoz krbu jsou přitom velmi příznivé. Většina výrobků napodobujících žhnoucí dřevo jsou samostatná zařízení, která vypadají hezky, i když stojí volně v místnosti. Bytoví architekti doporučují umístit elektrický krb do rohu místnosti. Za krbem se tak může snadno skrýt elektrický kabel včetně zásuvky, který by mohl prozradit, že se nejedná o pravý krb.

Krb si můžete pořídit i do bytu

ab
ab
ab
ab
ab