Kategorie

Moderní dům spojil minulost i současnost

Původní domek o třech obytných místnostech patřil medláneckým starousedlíkům, kteří jej obývali od třicátých let minulého století. Místo mělo svého genia loci také díky svažitému terénu. V něm byl zasazen malý domek, ke kterému se stoupalo strmým schodištěm, nad malou terasou s výhledem na celou čtvrt se pnulo psí víno.
 

Když se sem v roce 1999 nastěhovali noví majitelé — mladí manželé — bylo jasné, že dům bude muset projít podstatnými změnami. A také to, že nepůjde o nijak jednoduchý úkol. Svah, do nějž byla stavba doslova zakousnuta, strmě pokračoval i nad ní a dům na něm byl vystaven nejen slunci ale i stékající vodě.

S původní stavbou lze počítat

Autorem projektu se stal Svatopluk Sládeček z brněnského ateliéru New Work, známý svými netradičními dřevostavbami. Jeho řešení mimo jiné dokázalo, že rekonstrukce a dostavba staršího domu nemusí nutně znamenat totální přeměnu nebo likvidaci původní stavby, ale že ji lze začlenit do moderně pojatého projektu. Původní jednopodlažní objekt v první fázi ovšem musel přijít o starou sedlovou střechu. Tím se uvolnil prostor pro nástavbu, která byla volena jako dřevostavba, mimo jiné i proto, aby příliš nezatěžovala stávající základy. Snahou architekta bylo, aby se dům objemově (hmotou) vyrovnal zástavbě okolních domů. Nad stávající zděnou stavbou byla vztyčena lehká dřevěná konstrukce strohých tvarů, opláštěná černými palubkami, které kontrastují s bílou (původní) barvou spodní stavby. Nově přibyla dvě podlaží — druhé nadzemní s velkým obytným prostorem, kuchyní, menším obývacím pokojem a koupelnou. Ve třetím nadzemním podlaží (zaujímá jen část půdorysu 2. NP) je pracovna a obývací pokoj, při vnějším pohledu pak toto podlaží tvoří výběžek a má přispívat k lepší prostorové srozumitelnosti celého objektu.

Variabilní bydlení v dřevostavbě

Využívání nové stavby je variabilní. Když vystoupáme z ulice po nových, již méně strmých schodech, vejdeme zachovaným původním vchodem do vstupní haly (dříve kuchyně původního domku). Kromě ní jsou v přízemí dvě další místnosti v původní dispozici a koupelna. V současnosti je využívá majitel jako pracovnu a pokoj pro hosta, není ale problém je pojmout jako samostatnou obytnou jednotku. Z haly vede do prvního patra jednoramenné přímé schodiště, které ústí do volného obytného prostoru tvořeného obývacím pokojem a kuchyní. Z „obývací“ i kuchyňské části vedou prosklené dveře na malou terasu umístěnou mezi nástavbou a svahem. Z velkorozměrového okna je z „obýváku“ panoramatický výhled na starou medláneckou zástavbu.  Z obytného prostoru se vchází do ložnice, koupelny a na druhé schodiště vedoucí nahoru, do třetího nadzemního podlaží, kde je pracovna a ložnice. Majitel využívá k vytápění tepelné čerpadlo, v letních měsících, kdy se do jihovýchodně orientovaného domu opírá slunce, je v provozu klimatizace. Náklady na základní dostavbu byly cca 1,2 milionu korun.

ab
ab
ab
ab
ab