Kategorie

MOBITEX - Co nového na poli designu II.

Ředitel Design centra ČR Karel Kobosil položil třem architektům otázku, zda je možné bydlet pouze na ploše 6 × 4 metry. Odpověď představila prezentace projektu 3 × 24.
Zadání bylo zacíleno na tři věkové skupiny: na mladou dvojici, mladé manžele s malým dítětem a seniory. Omezením nebyl pouze prostor, ale i zadání, které umožnilo využití vybavení pouze od tuzemských výrobců.
Život mladé rodiny na ploše 24 metrů očima architektů

Různá řešení

Zařízení pro mladou dvojici se ujal Ing arch. M. Štěpán, který v diskusi nad svým řešením na BVV sdělil, že vyšel z rozdělení prostoru na mužskou a ženskou část. Ženu, na dnešní dobu poněkud provokativně, ponechal v kuchyni, muže naopak umístil před plazmovou obrazovku. Jako poněkud složitější úkol se jevilo upravení interiéru pro mladou dvojici s dítětem, který připadl ing. arch. J. Ressové. Ta tento prostor rozdělila podle funkcí, vsadila na variabilitu, přičemž sama poukázala na skutečnost, že se i při velmi efektivním využití prostoru jedná o řešení pouze krátkodobé, dokud je dítě velmi malé. Ing. arch. H. Maňák řešil prostor pouze pro jednu osobu, seniora. Zvolil barevně optimistické řešení, přičemž pamatoval i na menší pohyblivost potenciálního obyvatele tohoto bytu a současně i na ekonomické možnosti českých seniorů.

Ocenění designu

Na MOBITEXu byly také představeny výrobky aspirující na ocenění Vynikající výrobek roku, která je vyhlašována ředitelem Design centra České republiky z pověření Ministerstva průmyslu a obchodu. Soutěž si klade za cíl podpořit zájem českých výrobců a tvůrců o kvalitní design a vynikající výsledky na tomto poli ocenit. V rámci této soutěže jsou udílena následující ocenění: Národní cena za design, Vynikající design, Dobrý design, Cena za manažerský počin roku v oblasti designu, Cena za ekologický design, Cena za publicistiku, Cena za propagaci designu a Cena za významný přínos k rozvoji designu. Jednotlivé výrobky jsou posuzovány ve dvou kategoriích: Realizované finální výrobky a zařízení a Vize, koncepty, teorie. Soutěžní kategorie jsou rozděleny do tří oblastí postihujících užívání výrobků z ohledu uživatelů: individuální potřeby, společenské a veřejné potřeby, profesionální potřeby. V letošním roce byly hodnoceny výrobky v rámci odvětví design pro životní styl, přičemž se vybírá z širokého spektra výrobků od nábytku, svítidel, skla, porcelánu, keramiky, vybavení kanceláří a domácností, oděvu, obuvi, bytového textilu, doplňků až po sportovní potřeby.

Ukázka exponátů z výstavy DesignStory

Soutěž Grand Prix Mobitex

V rámci celého veletrhu proběhl už v pořadí třetí ročník exponátové soutěže Grand Prix Mobitex, kde byla posuzována především nápaditost, originalita, funkčnost a uživatelský komfort přihlášených výrobků. Vítěz loňského klání, židle Kovona společnosti Kovonax, kterou navrhl designér Petr Šebela, se v letošním roce stala základem vizuálu veletrhu. V letošním roce si v sekci firem první cenu za progresivní design odnesla nápojová souprava Vicenza, kterou pro Bohemia Crystalex Trading navrhl Jiří Pelc. Ve stejné kategorii obdržely Grand Prix Mobitex i nápojové soupravy Mr. Egg studia Olgoj Chorchoj (návrh pro Moravské sklárny Květná) a Foglia z autorské dílny Billiani 1911. Cenu za progresivní technologii/materiál dostala kuchyně Active společnosti Hanák nábytek, druhá cena připadla společnosti Tescoma za exponát Feel X, třetí příčku obsadil s kolekcí klik New Generation designér Milan Knížák a vystavovatel Nissot.
ab
ab
ab
ab
ab