Kategorie

MOBITEX - Co nového na poli designu I.

Jakými cestami se dnes vyvíjí český i světový design? Jsou české produkty konkurenceschopné ve srovnání s evropskou tvorbou? Odpovědi jsme hledali na letošním brněnském MOBITEXu.
Pavilon A1 byl věnován designu v jeho různých podobách: od návrhů předmětů denní potřeby, přes obvyklé součásti interiérů jakými jsou například židle, sedací soupravy či svítidla až po návrhy řešení interiéru v jeho komplexnosti.

Součástí letošního Mobitexu byla také soutěž Česká židle 2005. Foto: BVV

Studenti se předvedli

I když zajímavě a originálně řešené prvky interiéru bylo možné spatřit v rámci celého veletrhu, skutečným stánkem českého a světového designu se stal pavilon A1 prostřednictvím nového projektu Design4life a přehlídky progresivního designu Designstory s tématy svítidla a interiér malometrážního bytu. Dostali zde prostor nejen studenti třinácti českých a tří zahraničních škol poskytující vzdělání v této oblasti, ale také například světoznámý designér Arik Levy. Prezentovány byly produkty nominované na Národní cenu za design a vítězné návrhy ze soutěží Nábytek dělá domov a Česká židle 2005 nebo výstava židlí z veletrhu Promosedia v Udine. Na přípravě těchto projektů se podílelo Design centrum ČR.

Na přehlídce progresivního designu se prezentoval mimo jiných také designér Arik Levy

Soutěže a ocenění

V podobě čtyř prototypů se návštěvníci mohli seznámit s návrhy, které uspěly v soutěži Nábytek dělá domov. Ta byla zaměřena na ocenění mimořádně zdařilých výrobků v oblasti čalouněného a skříňkového nábytku. Z přihlášených prací 32 autorů hlasovala porota pro postup do druhého kola u čtyř výrobků. V soutěži Česká židle bylo přihlášeno celkem 67 autorů, z nichž porota vybrala pro realizaci deset návrhů. Sedm z nich bylo vyrobeno a posléze vystaveno v části nazvané Designstory (jako vítězná byla oceněna dětská židle Kubík Jana Bajera z MZLU v Brně). Rozdílení cen se na veletrhu dočkali i účastníci 5. ročníku soutěže Koberce trochu jinak, kam bylo přihlášeno 85 textilních designérů a výtvarníků.
ab
ab
ab
ab
ab