Kategorie

Mobilní klimatizace do bytu: jaká jsou pro a proti?

V letních měsících prodeje mobilních klimatizací rapidně stoupají. Mnoho kupujících o nich má ale jen mlhavou představu, a pak jsou zklamaní, když nesplní jejich očekávání.

Pokud uvažujete o koupi klimatizace do bytu, měli byste znát klady a zápory jednotlivých typů. Proto jsme pro vás připravili krátké shrnutí toho nejdůležitějšího, co je dobré před koupí přenosné klimatizace vědět.

Výhody mobilní klimatizace do bytu

Nespornou výhodou mobilní klimatizace je její cena. V porovnání se zabudovanými modely pořídíte přenosný přístroj o poznání levněji. Dalším plusem je pak možnost jejího přesunu. V případě, že se budete stěhovat, nebo plánujete trávit léto na chatě, můžete ji vzít snadněji s sebou.

Nevýhody mobilní klimatizace

Byť se dá na mobilních klimatizacích najít pár kladů, záporů bývá většinou bohužel více. Prvním z nich je hluk. Mobilní klimatizace mají hlasitý kompresor, který vás bude časem nepříjemně rušit. U zabudovaných typů je oproti tomu kompresor umístěný mimo místnost, takže jsou krásně tiché.

Vývod horkého vzduchu stejně musíte řešit

Dalším problémem, na který se mnohdy zapomíná, je umístění vývodu horkého vzduchu. I když si pořídíte mobilní klimatizaci, stejně musíte promyslet, kudy vyvedete z místnosti flexibilní hadici. Abyste zajistili optimální proudění vzduchu, je nutné ji zabudovat přímo do zdi. Pokud ji jen vystrčíte ven otevřeným oknem, snížíte účinnost klimatizace až o 50 %.

Kam s ní, až sezóna skončí?

Přenosné modely jsou také poměrně velké, takže vám při sezónním užívání budou zabírat dost místa ve skříni či jinde. Zabudované klimatizace nemusíte nikam ukládat, využijete je i v zimě. Fungují totiž na principu tepelného čerpadla a vzduch vám budou příjemně zahřívat i v chladnějších dnech.

Suma sumárum: kterou klimatizaci zvolit?

Pokud se vždy koncem jara začínáte děsit nastupujících veder, měli byste zauvažovat o pořádné domácí klimatizaci. Mobilní modely vám pomohou jako dočasné řešení, poslouží jako první pomoc v případě nesnesitelného horka. Po čase se ale většina lidí stejně dopracuje k zabudované klimatizaci, která je o poznání výkonnější a má i více funkcí. Není tak lepší ten mezikrok přeskočit a pořídit si rovnou to nejlepší?

ab
ab
ab
ab
ab