Kategorie

Minimální náklady na bydlení? To jsou pasivní domy

Minimální náklady na bydlení? To jsou pasivní domy

Pasivní domy jsou v posledních několika letech oblíbeným řešením bydlení. Co se ale pod pojmem pasivní dům skrývá a co taková stavba obnáší?

Co je tedy pasivní dům?

Jde o dům zrekonstruovaný tak, že nepotřebuje žádné běžné vytápění, které zpravidla škodí životnímu prostředí. Vystačí si totiž s vlastní energií, kterou vytvoří slunce, obyvatelé a spotřebiče uvnitř. Hranice pro pasivní dům je spotřeba tepla na vytápění do 15 kilowatthodin na metr čtvereční vytápěné plochy za rok. Jako příklad můžeme uvést dům o rozloze 120 metrů čtvrečních, kde protopíte cca 3 600 korun za rok. 

Kromě toho, že ušetříte za energie, se můžete těšit lepšímu zdraví. Zařízení v pasivních domech, které pracuje i v noci, filtruje vzduch, čímž ho zbavuje nečistot, prachu a dalších škodlivých látek. Do místnosti dostanete vždy jen tolik vzduchu, kolik potřebujete. Můžete tak tedy zapomenout na plísně, a naopak se budete těšit z čerstvého vzduchu. Pokud i přesto toužíte po ještě lepší kvalitě vzduchu ve svém nové domě, určitě si pořiďte parní zvlhčovač. 

Co potřebuje každý kvalitní pasivní dům?

Při stavbě pasivního domu si dejte pozor především na následující položky, které musí být pro kvalitu vašeho bydlení detailně a opravdu poctivě zpracovány.

  • Pečlivě připravený architektonický návrh
  • Kvalitní tepelnou izolaci
  • Kvalitní rámy a zasklení oken i dveří
  • Dobře vyřešený systém větrání
  • Dokonalé utěsnění vzduchotěsné obálky budovy
  • Správně vybraná kvalitní klimatizace 

Porovnávejte investici a ušetřené náklady

Obecná představa o pasivním bydlení je ta, že jde o stavbu, která šetří energie, peníze i životní prostředí. A pokud si tohle myslíte, vlastně se ani nemýlíte. V pasivním domě skutečně hodně ušetříte na energiích. Ale nesmíte zapomenout také na to, že nejprve přichází na řadu investice. A ta je mnohem vyšší než u klasických staveb. Vaše pasivní bydlení musí být energeticky efektivní, což znamená, že si vyhodnotíte ideální poměr energetické úspornosti a pořizovacích nákladů. Investice by se vám měla vrátit do deseti let.

ab
ab
ab
ab
ab