Kategorie

Matrace z bio pěny: Spaní i pro alergiky

Je logické, že pro kvalitní spánek potřebujeme kvalitní matraci. Jaký rozdíl je ale mezi matracemi z běžných materiálů a matracemi z bio pěny? Co nabízejí a kolik stojí?
Stáváte každý den z postele rozlámaní a nevyspalí? Prodejce matrací by vám hned vysvětlil, že je to jistě nekvalitním zpracováním matrace i použitým materiálem. Z velké části má ale pravdu, proto se podívejme, na kterých se vám bude ležet lépe a do kterých raději neinvestovat. Zaměřili jsme se také na nové matrace z bio pěny, které obsahují léčivé látky a navíc jsou vhodné i pro alergiky.

Vysoká cena matrace neznamená vysokou kvalitu

Zákazníci si zvykli na tvrzení, že vysoká cena zboží vždy znamená i jejich vysokou kvalitu. Cena produktu ale může být uměle navýšená, proto je zejména při výběru matrací vhodné navštívit co nejvíce prodejců, včetně internetových prodejen. Spodní cenová hranice skutečně kvalitních matrací se pohybuje kolem 5 tisíc korun. Pozor si dejte také v případě, že matraci kupujete společně s postelí. Vysoká cena tohoto kompletu bývá hlavně díky materiálu postele a jejímu zpracování (masív, rošt v ceně apod.)

Podle čeho vybrat tu správnou matraci?

Rozmyslete si, za jakým účelem budete matraci používat, zda se bude jednat o příležitostné spaní nebo dlouhodobé. Pro občasné využívání matrace plně postačí jeden ze základních typů např. sendvičové nebo pružinové. Pro každodenní spaní ale vybírejte z kvalitnějších matrací, výborné jsou matrace ze studené pěny, latexové, gelové, taštičkové pružinové matrace a samozřejmě bio matrace. Součástí některých matrací je i snímatelný potah, který lze prát v pračce. Potah zamezuje množení mikroorganismů a roztočů, což ocení hlavně alergici. Navíc brání absorpci vlhkosti (potu) a matrace tak vydrží mnohem déle. Potah matrace pro jedno lůžko můžete prát v běžné pračce, potah matrace pro dvoulůžko se ale do pračky většinou nevejde.

Pro dvoulůžko jsou lepší dvě samostatné matrace

Co se týče dvoulůžka (tedy např. manželské postele), zde se obecně doporučují dvě samostatné matrace místo jedné velké. A to z důvodu odlišné hmotnosti každého z partnerů nebo jiné zdravotní potíže, a proto každý potřebuje matraci se zcela jinými vlastnostmi. Nemile překvapení můžete být také tehdy, používáte-li polohovací rošt. Ten se přirozeně nedá využít jednostranně, tedy pokud chce změnit polohu roštu pouze jeden z partnerů. Než si matraci koupíte, měli byste ji vyzkoušet. Prodejci mají pro tuto příležitost matrace potažené folií, která zamezí zašpinění. Vy si na ní můžete nejen sednout, ale i lehnout. Jen tak zjistíte, zda je pro vás konkrétní matrace ta pravá. Životnost matrací se pohybuje kolem 10 let, záleží však na tom, s jakou pravidelností se využívá a jakou hmotností je zatěžována. Vysoce kvalitní matrace mohou vydržet i celý život, pokud má ty správné podmínky. Levnější varianty proto ani nepořizujte, nevyplatí se. Všechny matrace během používání můžete i otáčet, jejich životnost tím ještě prodloužíte.

Co je vlastně bio pěna?

Pokud jste zastánci bio produktů, zalíbí se vám možnost pořídit si matraci z bio pěny. Zatímco části klasických matrací, jak je známe, jsou vyráběné z ropných surovin, pro výrobu matrací z bio pěny jsou použity sojová vlákna nebo přírodní oleje ze skočce obecného, čímž se šetří nejen životní prostředí, ale hlavně má pozitivní vliv na naše zdraví. Ačkoli semena skočce po požití způsobují smrt otravou, jejich lisováním vzniká olej, který je po úpravě zcela neškodný. Používá se v mnoha odvětvích např. v kosmetice, lékařství nebo v potravinářství. Olej ze skočce obecného působí projímavě, při zevním používání je vhodný pro léčbu vyrážek nebo jiných kožních onemocnění. Matrace z bio pěny jsou velkým přínosem také pro alergiky, nezpůsobují žádné alergické reakce, nemnoží se v nich roztoči ani žádné další mikroorganismy. Matrace jsou pružné, elastické, tvarově stálé, zdravotní matrace mají výborné ortopedické vlastnosti a zaručují po celou dobu jejich užívání kvalitní spánek. Na trhu existuje mnoho typů matrací z bio pěny, každý výrobce má své unikátní zpracování a jinak nastavené cenové skupiny. Jejich cena závisí rozměru (jednolůžko či dvoulůžko), zda je součástí potah či nikoli, na tuhosti a použitých materiálech. Potahy matrací z bio pěny jsou podobné jako potahy běžných matrací. Pokud ale obsahují stříbro, potah dokáže pohlcovat nepříjemné pachy, má antistatické i antimikrobiální vlastnosti. Potahy, pokud jsou snímatelné, jdou prát na nejméně 40°C až 60°C.
ab
ab
ab
ab
ab