Matematika ideální vily a jiné eseje, to jsou texty, které se snaží poukázat na spojitost mezi moderní architekturou a architekturami předešlými, od původem britského architekta a historika umění Colina Rowea shromážděné v jedné knize.
Matematika ideální vily a jiné eseje
Kniha Colina Rowea nese název podle eseje s názvem Matematika ideální vily, kterou autor napsal v pouhých 27 letech. Colin Rowe (1922- 1999) původně britský architekt, historik a teoretik umění vystudoval architekturu v Liverpoolu a dějiny umění na Warburg Institute v Londýně. Esej s názvem Matematika ideální vily byla publikována v angličtině v roce 1947.
Colin Rowe v této eseji srovnává moderní Le Corbusierovu funkcionalistickou vilu Stein a Palladiovu renesančí vilu Malcontentu v geometrické organizaci. Autor zde popisuje souvislosti architektonického řešení a ukazuje, že přestože se tyto dvě naprosto rozdílné vily odlišují svým vzhledem, zdá se, že se zde najde jistá podobnost. A to především ve shodném poměru výšky, šířky a délky. Další podobnost se objevuje v geometrickém rozložení těchto dvou vil a jejich nosných konstrukcí. V 50. letech způsobilo Roweho srovnání renesanční vily s moderní funkcionalistickou stavbou značný rozruch.
Kniha obsahuje devět esejů: Matematika ideální vily, Chicagský skelet, Charakter a kompozice, Manýrismus a moderní architektura, Transparentnost: doslovná a fenomenální, „Neoklasicismus“ a moderní architektura I a II, La Tourette a Architektura utopie.
Tyto eseje obsahují přesvědčivé popisy architektonické logiky, o kterou se opírají kanonické moderní stavby jako vila Stein nebo Bauhaus. Odkrývají ideologická východiska moderní architektury.
V roce 1952 se Colin Rowe připojil ke skupině architektů, kteří vyučovali na University of Texas v Austinu. Říkali si Texas rangers. Do této skupiny spadají jména jako jsou John Hejduk, Bernard Hoesli nebo Robert Slutzky. Jejich učení mělo zásadní dopad na vývoj poválečné architektury v USA.
Colin Rowe se v roce 1962 stal profesorem na Cornell University, kde svoji pozornost zaměřil na modernistický urbanismus, který otevřeně kritizoval.
Kniha s názvem Matematika ideální vily vyšla jako celek v roce 1976, do češtiny byla přeložena a vydána v roce 2007.
Název: Matematika ideální vily a jiné eseje
Autor: Colin Rowe
228 stran, pevná vazba
165 x 225 mm
Cena: 295 Kč
Rok vydání: 2007
ISBN: 978-80-7366-094-9
Kód: A0029