Kategorie

Máte strach z velkých investic do bydlení?

Koupě vlastního bydlení. Rekonstrukce bytu nebo dokonce domu. Výměna oken, dveří, kuchyňské linky. Jsou rozhodnutí, ke kterým se odhodláváme delší dobu. Jak se zbavit strachu a co nejvíc omezit rizika?

V první fázi dospělosti se většina vašich problémů s bydlením dá vyřešit tak, že se přestěhujete. Život u rodičů vás dusí a chcete se osamostatnit? Odejdete z domova. Neshodnete se s novým domácím? Přestěhujete se. Váš spolubydlící je nesnesitelný? Přestěhujete se. Dostali jste se na lepší školu? Přestěhujete se. V bytě plesniví parkety? Přestěhujete se. V tomto období nemáte příliš fyzického majetku a změnit bydliště je tedy relativně snadné. Jenže pak škola skončí. Potkáte člověka, se kterým si umíte představit budoucnost. Najdete práci. A najednou potřebujete větší stabilitu i v bydlení. Problém je v tom, že nejste zvyklí řešit nesnáze investicemi a pečlivým výběrem. Proto jsme tu, abychom vám poradili, jak zábrany překonat. Co vás tedy v rozhodování brzdí?

Je to drahé

Ano, všechny podstatné investice stojí podstatné peníze. Proto je tak zásadní je neuspěchat a nesnažit se všechno vyřešit naráz. Řiďte se pravidlem, že bude lepší se co nejvíce vyhnout dluhům, i když to nepůjde úplně. Dávejte peníze primárně do velikosti prostoru a do kvality stavebních prací, zařízení je vždy druhotné. Řešení: Spořte efektivně a cílevědomě. Naprosté minimum je zvláštní spořicí účet čistě pro velké investice a trvalý příkaz, kterým na tento účet budete pravidelně posílat finance. Určete si priority a vytvořte si podle nich rámcový kalendář investic. Smiřte se s tím, že nebude vše najednou a hned.

Bojím se špatného rozhodnutí

Tento problém má většina z nás: Bojíme se, že když rozhodneme špatně, výsledek bude příliš viditelný. Tohle není hra, tohle se počítá, tohle je dospělý život. A zodpovědnost v nás budí strach. Řešení: Klid. Miliony lidí činí podobná rozhodnutí každý den a většina z nich žádnou tragédii nezpůsobila. Myslete na to, o co snazší je řešení těchto praktických problémů pro vás, než pro vaše rodiče a prarodiče, kteří zdaleka neměli tolik možností.

Nemůžu si vybrat

Luxus moderní doby přináší i opačný problém - ze široké nabídky si nedovedeme vybrat. Jsou lepší tyhle dveře, nebo tamty? Jaký dekor kachliček chceme do koupelny a jaký do kuchyně? Nebo bude lepší voděodolný nátěr? Nebo marocký štuk? ... Nenecháme to radši na příští rok? Řešení: Plánovat, plánovat, plánovat. Nákresy, barevná schémata, seznamy požadavků. Jakmile začnete odškrtávat a vyřazovat, rychle zjistíte, že ideálních možností zase tak moc není.

Je to příliš složité

Žádná velká změna se neobejde bez změn menších. Víte, že si nemůžete prostě vysnít novou kuchyni, vybrat si ji v katalogu a za týden se z ní radovat. Je třeba vyřešit spoustu detailů, možná budou potřeba stavební úpravy, a to vůbec nemluvíme o dokumentaci a papírování, když jsou zásahy větší. Řešení: Itinerář. Sepište všechno, co bude potřeba, a udělejte si jízdní řád svojí rekonstrukce. Samozřejmě se nedá předpokládat, že všechno vyjde v deadlinu, ale stanovte si aspoň termíny pro to, kdy musíte každou jednotlivost zařídit. Každý splněný úkol potom s úlevou škrtněte.

ab
ab
ab
ab
ab