Kategorie

Masiv, nebo dýha? Vyberte si podle výhod

Masiv, nebo dýha? Vyberte si podle výhod, které tu máme
Dřevo asi nikdy nepřestane být oblíbeným materiálem pro výrobu nábytku. Jaké jsou ale přesně rozdíly mezi masivem a dýhou, a která varianta se vám bude lépe hodit?
 

Při výčtu předností dřeva nelze opomenout fakt, že se dá snadno a ekologicky likvidovat. Kromě konstrukčních prvků (stropy, krovy, desky, trámy) se dřevo používá v interiérech (okna, dveře, schody) a k výrobě nábytku. U nábytku se však setkáváme s pojmy masivní dřevo a dýha. Jaký je ale rozdíl mezi oběma formami využití dřeva?

Jaký je rozdíl mezi masivem a dýhou?

Dříve se na venkově vyráběl pouze nábytek masivní, nedýhovaný. Ne každý totiž věřil v solidnost nábytku dýhovaného. Masiv neboli masivní dřevo je materiál, který díky svým vlastnostem má mnohostranné využití. Ať už ve formě lepené (spárovka), vrstvené (tzv. biodeska) nebo rostlé, je s ohledem na kvalitu a druh výchozí suroviny použitelný prakticky všude. V interiéru hlavně pro výrobu nábytku, ale také dveří, oken, podlah a obkladů. Dýha je tenký pásek dřeva zpravidla vysoké kvality. Používá se pro polepování nábytkových dílců, podlah, dveří, obkladových panelů, při výrobě překližek atd. Dýhy se vyrábějí v tloušťce 0,2 až 3 milimetrů.

Kde se nejlépe uplatní nábytek z masivu?

Záleží na způsobu využití, tedy na tom, kam je nábytek určen. Do dětského nebo studentského pokoje je lepší masivní nábytek z měkkého dřeva (smrk, borovice). Do reprezentačních interiérů je ale vhodnější dýhovaný nábytek, třeba v kombinaci s masivním dřevem (třešeň, ořech), kovem či sklem. Nábytek dýhovaný musí být podle směrnice právě tak pevný jako nábytek z tvrdého masivního dřeva. Dýhováním se dosahuje zvýšení užitné hodnoty méně kvalitního materiálu, ať už přírodního nebo průmyslového, jako jsou dřevotřískové desky, laťovky a desky MDF. V současné době se dýhuje na PD, DVD, DT a laťovku. Ve všech případech je nábytek těžší než masivní. Nevýhodou je možnost odlupování jednotlivých listů dýhy od podkladu a možnost probroušení při opravách. Výhodou je, že dílce bývají tvarové stálé.

Jak je to s cenami? Přesto, že se jedná o čistý přírodní materiál, jsou ceny masivu v porovnání s cenami nábytku dýhovaného srovnatelné. Nábytek z laminované dřevotřísky a podobných materiálů imitujících strukturu dřeva bývá levnější, zvláště ten východní provenience. U některých super levných výrobků může být ale otázkou použití materiálu a z toho vyplývající problém jeho zdravotní nezávadnosti (obsahy bifenylu, dioxinu a formaldehydu).

A co údržba nábytku?

Údržba nábytku z masivního dřeva je jednoduchá. Hlavně málo vody. Vlhký hadřík namočený v mýdlové vodě naprosto postačí. Nejlépe je použít některý ze speciálních přípravků na údržbu dřeva (například Pronto). Při správné údržbě bude nábytek dobře sloužit i několik desítek let. Dýha se udržuje v rámci odpovídající péče o nábytek. Není ale dobré vystavovat dýhu přímému slunečnímu záření, působení alkoholu a velkým výkyvům v teplotách. V případě poškození dýhy se provádí oprava podlepením, v případě vylomení dýhy vsazením nového kusu, přebroušením v případě poškození povrchové úpravy.

Několik rad z praxe

Počátkem všeho je výběr dřevěného nábytku v obchodě. Každý zákazník by si již před nákupem nábytku z masivu měl ujasnit pár základních věcí: Tou první je výběr dodavatele. Dnes je bohužel běžné, že někteří velkoprodejci nabízejí napodobeniny na trhu zavedeného sortimentu tradičních českých firem, ovšem kvalitativně nesrovnatelné. Tyto skutečnosti však zákazník na propagačním letáku nemůže poznat. Z toho vyplývá zásada, že nábytek musíme nejprve vidět a doslova jej osahat. Další zásadou by mělo být, že se zeptáme prodejce, zda má nábytek atesty zdravotní nezávadnosti a bezpečnosti výrobků. A pokud výrobce šetří tady, je více než pravděpodobné, že se snaží ušetřit i jinde.

Kvalitní balení

Důležité je, aby nábytek, pokud je dodáván v demontovaném stavu, měl trvanlivý kartónový obal a byl opatřen kvalitním montážním návodem. Protože přivézt domů hromadu prkýnek, zabalenou v igelitu a snažit se z nich bez logického návodu poskládat třeba komodu, může být nadlidský úkol i pro odborníka.

Rada na závěr: Protože si člověk nábytek nekupuje každý den, mohla by se vymstít orientace pouze na nejnižší cenu, neomezené prodejní doby nebo nadstandardní velikost parkovacích ploch před prodejnou. Jde totiž o ukazatele možná sice lákavé, ale pro výběr kvalitního nábytku rozhodně podružné a často i matoucí.
ab
ab
ab
ab
ab