Kategorie

Masážní křesla – opravdu se vyplatí?

Rehabilitace a cvičení jsou užitečná věc. Právě proto byste neměli naletět prodejcům, kteří vám za desítky až stovky tisíc nabízejí pochybná masážní křesla.
Snad v každém druhém nákupním centru na ně narazíte: Vystavená křesla, do kterých si oběti přítomných nadháněčů sednou a nechají si hníst záda nebo sedací aparát tímto korpulentním kusem nábytku. Masážní pomůcky a zařízení mají pochopitelně svůj význam pro rehabilitaci. Je ale potřeba si uvědomit, že to, co vám obvykle nabízejí tito prodejci, jsou často zbytečně drahé a neužitečné hračky. Existuje hned několik důvodů, proč byste si měli dvakrát rozmyslet, než takové masážní křeslo pořídíte:

1. Masážní křeslo nikdy nenahradí zdravý pohyb

Masážní křesla si často kupují lidé, kteří mají například problém se zády, ale nechce se jim cvičit. Ano, sednout si do křesla je rozhodně pohodlnější, než se pořádně projít nebo si zaplavat, ale to neznamená, že je to dobré řešení. Pokud vás bolí záda ze sedavého zaměstnání, potřebujete rozumný aktivní odpočinek a občas skutečnou masáž. Co nepotřebujete, je křeslo typu Frankenstein, které k vám vztáhne svoje mechanicky se pohybující "paže" a začne vás masírovat bez citlivosti a bez individuálního přístupu.

2. Pro masážní křesla jste jen hrouda hmoty

S tím souvisí i následující důvod. Je jedno, kolik různých nastavení masážní křeslo umožňuje, nikdy se vám nepřizpůsobí ani zdaleka tak, jako živý masér. Člověk má totiž v dlaních ten úžasný smysl zvaný "hmat" – ucítí pod rukama povrch vašich zad, využije svých znalostí a zkušeností (pokud je to dobrý masér) a může se vám přizpůsobit s mnohem větší přesností.

3. Masážní křeslo může vaše problémy zvětšit

Samozřejmě nemáme v úmyslu šířit žádnou poplašnou fámu o křeslech-zabijácích. Jde jenom o to, že zejména při soustavném používání bez konzultace s lékařským specialistou může masážní křeslo přinést víc škody než užitku. Mimochodem, pokud vám takové "supermarketové" křeslo doporučil právě doktor, a ještě dohodil ideální značku, běžte radši k někomu jinému.

4. Masážní křesla vypadají hrozně a nevyplatí se

Estetické hledisko by samozřejmě bylo podružné, kdyby tady opravdu šlo o záchranu zdraví. Jak jsme ale popsali výše, masážní křeslo z hypermarketu s největší pravděpodobností nikomu na zdraví moc nepřidá, a jeho cena navíc obvykle neodpovídá kvalitě. Je to stejné jako s parfémy, které vám nabízejí podobní lidé na podobných místech: Podle ceny by se zdálo, že půjde o dobré zboží, ale ve skutečnosti za vaše peníze nestojí.
ab
ab
ab
ab
ab