Kategorie

Máme se bát o úspory? Dorazí hypoteční krize i do ČR?

Krach energetického gigantu Enron před sedmi lety znamenal pro trh v USA největší krizi od II. světové války. Tehdy ještě nikdo netušil, že již za šest let přijde krize nová, silnější a drtivější.
Noční můra amerických hypotečních ústavů se zrodila v momentě, kdy se mangeři bankovních domů rozhodli vydělávat peníze i za cenu podvodů a intrik. Obchodní zástupci byli skutečně vynalézaví. Když jejich klient neměl dostatečné příjmy a o hypotéku měl zájem, zaměstnali žadatele jako finančního poradce. Následně zfalšovali jeho příjmy na přijatelnou mez, aby mu banka na nemovitost půjčila.

"Prvotřídní" úvěry jsou příčinou krize?

Touha po rychlém zbohatnutí však „nakazila“ i ratingové agentury. Instituce si příliš nelámaly hlavu nad tím, zda bude mít klient schopnost splácet svůj dluh. Schvalovali rizikové hypotéky doslova jako na běžícím pásu. Tyto nekvalitní úvěry byly  pouhým startérem hypoteční krize. Závažnější na celé věci bylo, že tyto úvěry byly po odhalení tak dlouho pozměňovány a překrucovány, až se z nich stalo „prvotřídní zboží“.

Komu věřit, když ne auditorům !?

Popisovaný stav vyhovoval dlouhou dobu prakticky všem. Ti, kteří se měli starat o posuzování rizik, ratingové agentury, záměrně zkreslovali uvedená data.  Tím pomáhali k rychlejšímu vyřízování žádostí o půjčky. Komu tedy mohly banky věřit? Když se nemohly spolehnout ani na údaje z renomovaných ratingových agentur? Bylo už jen otázkou času, kdy celá ta párty, kde se hodovalo plnými doušky, kocovinou skončí.

Spojené státy sponzorují Manchester United F.C.!

Situace ve Spojených státech je opravdu velmi vážná. Hypoteční krize totiž nepostihla jen určitý počet lidí, ale v podstatě všechny Američany. Není proto překvapením, že se do celé věci vložil stát. Vláda znárodnila některé problematické peněžní instituce, mezi nimi i pojišťovnu AIG. Stala se tak například i nedobrovolným sponzorem slavného fotbalového klubu Manchesteru United.

Bezstarostná léta jsou pryč?

Američtí kongresmani a senátoři museli situaci urychleně řešit. Věděli moc dobře, že kdyby stát v této situaci nezasáhl, hrozilo by celkové zhroucení ekonomiky USA. V konečné fázi by to znamenalo nedozírné následky pro světovou ekonomiku. Podle analytiků by totiž svět čelil větší krizi, než v roce 1929 a to si současná Amerika, i celý svět vskutku nemůže dovolit.

Z českých luhů a hájů

Česká republika je v současné době v jiné situaci. Trh s hypotékami má u nás ještě spoustu místa k rozvoji. Podobné krizi, které dnes čelí Spojené státy, se v přímém důsledku nemusíme obávat. Na druhé straně již pocíťujeme, že je Česká ekonomika proexportní (zaměřená na vývoz), a tak dochází k poklesu hospodářského růstu.  Hospodářská krize se již přenesla z USA i do Evropy a nás také zcela jistě nemine. Je potřeba se na ni připravit. Otázka nezní, zda krizi pocítíme, ale kdy? v jaké síle?

Hypotéka jen pro solventní

České bankovní domy se snad poučily z 90. let minulého století a jsou podstatně opatrnější při půjčování peněz rizikovým klientům. Pro lidi s nižším příjmem je hypotéka v ČR téměř nedostupná a  tito lidé musí financování svého bydlení řešit jinou cestou. Někteří klienti se však v minulosti dali nalákat na nízké úroky u hypoték, které se budou zřejmě zvyšovat, a nikdo nedokáže přesně odhadnout, jak celá situace dopadne.

Na vině nemusí být vždy banka

Naše banky by neměly poskytovat úvěry pro lidi s nižším, nebo dokonce s velmi nízkým příjmem. Takoví klienti totiž pravděpodobně budou chtít  prodlužovat dobu splatnosti hypotéky a nejspíš pak dojde k navýšení objemu nesplacených závazků. Ačkoli spočívá zodpovědnost v této sféře zejména na bankovních domech, před podáním žádosti by si měl každý jeden žadatel o úvěr položit otázku, zda bude moci půjčku splácet.

Může včasné řešení finanční krizi zpomalit?

Současný vývoj hospodářské krize se může vyvíjet různými směry. Je skutečně velice obtížné odhadnout, který směrem se ekonomické krize vydá. Vlády jednotlivých států, zejména ze zemí EU a USA, se teď horečně snaží okolnosti nastalé situace zmírnit, nebo jej úplně zastavit. Čas ukáže, zdali byla přijatá opatření správná.
ab
ab
ab
ab
ab