Kategorie

Mají vaše děti dost spánku?

Zdravý spánek není něco, co přichází automaticky. Musí se to s ním umět. Musíte jej přilákat a udělat pro něj ty správné podmínky.

Navzdory časté domněnce nespavost není problémem lidí od pětatřiceti výš. S nedostatkem spánku mohou mít problém i děti nebo dospívající. Jak to tedy zařídit, aby se všichni členové rodiny pokud možno zdravě vyspali?

Nic problematického před spaním

I když je to těžké, snažte se hlídat, co děti před spaním jedí a pijí, a pokud možno se co nejvíc vyhnout všemu problematickému. Nic těžkého na trávení, nic sladkého, žádnou colu a žádný černý čaj. U mladších by měla být automatická brzká večeře, ale ani starší by už neměly moc jíst zhruba po osmé hodině. Stejně tak není ideální hodně aktivní hra, přílišné sledování televize nebo hraní na počítači. Prostě cokoli, co by dítě nevítaně nabudilo. Zkuste se vrátit k tradici čtení pohádek na dobrou noc - divili byste se, kolik současných dětí odchovaných elektronikou to ocení. Když je necháte nahlížet do knížky a během čtení pojedete prstem po řádku, děti přirozeně začnou prst sledovat a už od nejnižšího věku si zvykat na čtení.

Rozdíl mezi dnem a nocí

Zní to možná triviálně, ale dbejte na to, aby byl jasný rozdíl mezi denní a noční atmosférou. Právě tohle působí problém i nám dospělým - přes den jsme v uměle osvětlených místnostech, večer se přesuneme do jiných uměle osvětlených místností, a naše psychika vlastně nikdy "nepřepne" na opravdu klidový režim. Děti by si měly co nejvíce užít denního světla, a naopak večer mít šero a klid. Zatáhněte jim na noc žaluzie, menším dejte k dispozici slabě svítící dětskou noční lampičku pro případ, že by se bály.

Předcházejte školním starostem

Děti možná vypadají bezstarostně, ale často jsou na tom podobně jako my: Když mají starosti, špatně se jim spí. A věřte, že i docela malé dítě starosti mít může. Jedním z nejčastějších důvodů bývá škola. Proto věnujte svým dětem pozornost a všímejte si, když se na nich projeví stres, ať už přímo z učení, nebo třeba ze špatného zacházení ze strany spolužáků. V každodenním provozu pomáhá i to, když si dítě zvykne na pravidelnou rutinu domácích úkolů. Vám se možná zdá, že na ně vůbec nemyslí, ale ve skutečnosti mu není jedno, jestli se ve škole dostane do problémů kvůli nesplněným povinnostem. Jenom neví, jak v sobě najít potřebnou disciplínu.

Je všechno v pořádku?

Pokud stále nic nezabírá, možná je čas navštívit lékaře. Platí to zejména pokud nemohou usnout děti, které jinak mají příznivé podmínky ke spánku. Zejména malé děti, které svoje problémy ještě nedokáží popsat, pozorně sledujte. Nespavost způsobená zdravotními potížemi se obvykle neobjeví sama, ale provází ji další příznaky. Typické je nechutenství a stálý pocit únavy - dítě vlastně nikdy není plné energie a pořád je jakoby trochu ospalé, ale zároveň se mu nedaří pořádně usnout.

ab
ab
ab
ab
ab