Kategorie

Mají Češi peníze na rekonstrukci?

Podle průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny polovině lidí brání v rekonstrukcích nedostatek financí.

Nejpotřebnějším typem renovace je zateplení fasády, nejčastěji ale Češi vyměňují okna. Alespoň to vyplývá z průzkumu, který pro RSTS zpracovala agentura STEM/MARK. I přes často zbytečně vysoké náklady za energie, které hradí, se mnoho Čechů vyhýbá rekonstrukcím. Pro polovinu jsou důvodem finance, necelá třetina se problémem nezabývá a 14 % se dosud nedohodlo v rodině či v bytovém družstvu a společenství vlastníků bytových jednotek. „Ačkoli vhodné rekonstrukce mohou snížit náklady na vytápění v některých případech až o 70 procent, lidé se do nich často nepouštějí. Paradoxně proto, že chtějí ušetřit. Neuvědomují si ale, že pokud do modernizace peníze investují, uspoří ve výsledku daleko víc,“ vysvětluje Lukáš Kopecký z Raiffeisen stavební spořitelny.

Jaké rekonstrukce jsou třeba?

Celkem 28 % dotázaných majitelů domů a 58 % majitelů bytových jednotek už provedlo zateplení fasády. Zároveň je ale tato úprava stále na prvním místě v žebříčku těch, jejichž nutnost respondenti vnímají jako akutní. Třetina majitelů rodinných domů již má zrekonstruovanou střechu. V bytových domech vedle výměny oken a zateplování nejčastěji dochází k instalaci regulačních ventilů (52 %).

Z vlastních zdrojů i z úvěrů

Nejčastěji se respondenti snaží pro financování rekonstrukce využívat svých vlastních úspor a vyhnout se půjčkám. Oblíbené je také stavební spoření, které je uzpůsobeno právě pro tyto účely a nabízí zvýhodněné podmínky. Naopak nejméně častou variantou je půjčka od rodiny. Lukáš Kopecký z Raiffeisen stavební spořitelny vysvětluje, že tyto investice rozhodně mají smysl. „Například po zateplení fasády, podlah a stropů u rodinného domu s ročními náklady na energie 50 000 korun, je možné ušetřit přibližně 40 procent těchto výdajů. Návratnost investice je v závislosti na provedené úpravě zhruba 10 let a od momentu její realizace už majitel nemovitosti vlastně doživotně šetří.“

ab
ab
ab
ab
ab