Kategorie

Magie štědrovečerního stolu

Pro naše předky byly Vánoce a čas Adventu obdobím rozjímání a zklidnění životního tempa poté, co byla úroda sklizena a uschována na zimu. Bylo to období, narozdíl od současnosti, spíše duchovního než konzumního rázu.
Štědrovečerní stůl byl samozřejmě bohatý dle možností rodiny a byl, a vlastně až dodneška je, spjat s celou řadou zvyklostí, pověr a obřadů.

Výzdobu štědrovečerního stolu lze pojmout i originálně

Štědrovečerní hostina

V tradičním vánočním menu by neměla chybět rybí polévka, štědrovečerní kuba, bramborový salát a kapr. Jako dezert můžeme podávat sušené ovoce, vánoční dort, cukroví, nebo vánoční  pohár. Po celodenním půstu si sladkou tečku jistě zasloužíme. Důležité a s různými pověrami spjaté jsou pokrmy, které klademe na štědrovečerní stůl. Nesmí chybět chléb a sůl, které symbolizují dostatek jídla v dalším roce. Pod talíře stolovníků se kladou rybí šupiny. Ty by pak, uložené do peněženek, měly zajistit finanční dostatek rodině. Je pravidlem, že od štědrovečerního stolu se nevstává, kdo vstane, nebude již příští rok spolu s ostatními. Častým zvykem je prostírat o jeden talíř navíc - pro náhodného hosta. Jablka a ořechy jsou také na stole důležité. Rozkrojené jablko a rozlousknutý ořech prozradí, jaký bude v následujícím roce zdravotní stav stolovníka. Červivé jablko a plesnivý ořech nevěští nic dobrého. Hvězdička a zdravá jádra jsou optimistickou předpovědí.

K oblíbeným zvykům patří dodnes pouštění lodiček

Vánoční věštby

Magická štědrovečerní noc byla doprovázena řadou pověr a věštění. Byla to zábava, ale v koutku duše lidé věštbám věřili. K oblíbeným zvykům patří dodnes pouštění lodiček: do skořápek z ořechu se usadí hořící svíčka a tato lodička života se pustí do umyvadla naplněného vodou. Z polohy lodiček u sebe, jejich směru cesty a délky hoření svíčky věštíme, kam loďku našeho života zavane osud. Populární je rovněž lití olova: nad plamenem se na kovové lopatce rozžhaví kousek olova až k bodu tání. Tekoucí olovo se opatrně, ale naráz vlije do nádoby s vodou. Vznikne odlitek abstraktních tvarů, ze kterého se snažíme rozpoznat, čemu nebo komu se  odlitek podobá a podle tvaru pak věštíme, co koho čeká. Svobodné dívky kdysi házely pantoflem, když pantofel mířil špičkou ke dveřím, dívka se do roka provdala.

Nejdůležitější je nakonec ale stejně to, že jsme s lidmi, kteří jsou nám blízcí

Sváteční magie

Dnes je tímto zvykem možná opovrhováno, magii štědrovečerní noci bychom ale rozhodně neměli podceňovat! Zvykem je držet na Štědrý den půst, poté je za odměnu k vidění zlaté prasátko. A kdo by neznal Erbenův ponurý Štědrý večer, baladu, ve které čtou dívky o půlnoci svůj osud z hladiny zamrzlého rybníka, v níž vykopaly otvor… Nejhezčím zvykem o Vánocích je ale bezpochyby zvyk být spolu se svými milými, ať jich je deset, nebo jen jeden, radovat se z vůní, klidu a pohody a těšit se na jaro nadcházejícího roku. Oblečme tedy náš vánoční stůl do nejlepších šatů, svátečního nádobí, blyštivých sklenic a příborů. Ať na něm nechybí vánoční svíce, krásná kytka, šupiny a sůl, a ať jsou kolem všichni, které milujeme. Krásné Vánoce!
ab
ab
ab
ab
ab