Také jste kdysi z bavlněk vyráběli náramky, které zdobily různé barvy a vzory? I ty lze označit za macramé, respektive výrobek vytvořený drháním. Od nich je jen malý krůček k závěsným dekoracím, které jsou sice momentálním hitem, ale jejich kořeny sahají až do dob před naším letopočtem.

Dlouhá historie
Slovo macramé v poslední době tak trochu nahradilo český název této ruční práce, a to drhání. Výroba je postavená na vázání uzlíků, z nichž vzniká dekorativní vzor.
Prvopočátky má tato metoda už v Číně, a to okolo roku 500 před naším letopočtem, kdy lidé uzlíky dekorovali lucerny, závěsy na zeď i slavnostní oblečení. Oblíbená pak byla u arabských tkalců ve 13. století, od nichž také pochází slovo migramah, z něhož bylo odvozeno macramé. Nicméně za úplné kořeny jde také považovat vázání sítí, které lidé používají od nepaměti při rybolovu.
Pokud se podíváme do nám bližší historie, pak si můžeme všimnout, že macramé k dekorování bylo oblíbené v 19. století v Anglii a také v době hippie v Americe.

Macramé, kam se podíváte
Nyní se setkáváme s velkou oblibou závěsných dekorací na zeď, které se hodí hlavně do interiérů zařízených v boho a skandinávském stylu. Jejich velikosti se liší a závisí čistě na požadavcích majitele. Macramé ovšem zdobí také povlaky polštářů, závěsné síťky na květináč, prostírání atd.
Oblíbené jsou i macramé šperky, třeba náušnice a náramky, které se vyrábějí tak, že se mezi uzlíky upevňují korálky a přívěsky.

Jaký je potřeba materiál?
V obchodech najdete různé druhy šňůr, které se hodí na macramé. Co se samotného materiálu týká, sáhnout lze po provázcích z bavlny, lnu, sisalu, juty atd. Při výběru hraje roli hlavně to, co chcete vyrobit a jak by měl výsledek vypadat. Na výběr je z několika druhů provázků točených i splétaných, přičemž se liší také svou tloušťkou. Méně zkušení by rozhodně měli zvolit silnější provázek, se kterým se bude snáze pracovat.
Tip: Velmi známá je značka Bobbiny a vzhledem k ohlasům je sázkou na jistotu. Zvlášt pro začátečníky je tak tou nejlepší volbou.
Kromě toho budete potřebovat ještě pár drobností. Na závěsnou dekoraci se například hodí větvička zbavená kůry, a pokud chcete, lze také zaplést dřevěné korálky nebo použít kroužky.
Samotná výroba chce cvik a zkušenosti, Najděte si na internetu postupy, nebo se přihlaste na kurz pro začátečníky, kde se naučíte budoucí dílo naplánovat a rozmyslet si, jaký druh uzlíků použijete. Uvidíte, že se vám macramé stane zábavou i odpočinkem.