Kategorie

Luxusní povrchové úpravy betonu. Tentokrát imitace betonu. 3 díl

Beton v dnešní době už není jen šedým a nudným stavebním materiálem. Může se stát zajímavým prvkem v interiéru a v exteriéru. Nedokážete si betonovou stěnu namísto klasické výmalby, jako dekorativní stěnu ve svém bytě či domě představit? Pak si přečtěte následující článek, a třeba změníte názor. Zaměříme se zde na imitaci betonu. Imitace betonu je nově vyvinutá ruční technika. Za použití speciální cementové stěrky se gletováním vytváří povrch vyhlížející jako pohledový beton.
 

Řadové domy Horní Počernice

Pohledový beton s využitím v exteriérech, ale také v interiérech odpovídá trendům v moderních interiérech. Hojně se využívá v novostavbách, ale také při rekonstrukcích a renovacích. K dispozici je nejen šedá barva, jak ji ve spojeních se slovem beton známe, ale celá řada odstínů barev. Dá se zde pracovat s celou škálou struktur a kreseb, jež vytvoří výsledný povrch neobyčejně zajímavým. Lze dosáhnout luxusních trendy vzhledů nebo naopak lze dosáhnout výsledné struktury s efektem patiny.

Co je to imitace betonu

Imitace betonu, to je technika, která se vyrábí ručně, a to za použití speciální cementové stěrky.  Gletováním ( gletování - speciálně hlazený betonoý povrch) se následně vytváří povrch navenek působící jako pohledový beton. Výhodou imitace betonu je trvanlivost a odolnost, ale také snadná opravitelnost. Dále pak také to, že může být aplikován téměř na všechny podklady - omítku, beton, sádrokarton, dřevo či železo. Prostě jej lze užít tam, kde se používá pohledový beton. Dokonce i na takových místech, kde bývá často mokro a vlhko. Tento povrch je vhodný pro koupelny, sprchovací kouty nebo pro bazény. Díky dobrým izolačním vlastnostem lze imitaci betonu aplikovat ve sprchovacích koutech na stěnách i na podlaze.

Ohlednutí se za historií techniky imitace betonu

Tato povrchová úprava není známa příliš dlouho. Vznikla v posledních letech na základě požadavků architektů, kteří začali používat pohledový beton. Na vznik této techniky měli významný vliv Ing.arch. Jan Aulík a Ing.arch. Jakub Fišer ze Studia A společně s firmou Něměc, která se specializuje na luxusní povrchové úpravy.
Přečtěte si další díly seriálu zaměřené na pohledový beton:
Pohledový beton. Nudný či zajimavý? 1.díl 1. díl seriálu o pohledovém betonu. Nudný či naopak zajímavý.
Povrchové úpravy betonů - grafický beton. 2. díl 2. díl seriálu o povrchové úpravě betonu. Zaměřeno na grafický beton

Na co si dát pozor, pokud se rozhodnete pro imitaci betonu

Jestliže se rozhodnete například pro imitaci betonu na stěně  v interiéru, musíte myslet na správný a vhodný  výběr nábytku. Mnohdy se může zdát, že takováto stěna  bude působit dojmem nedokončení.  Další nevýhodou je vysoká pořizovací cena imitace betonu. Ovšem výsledný vzhled, při správně zvolených kombinacích nábytku nebo dekoračních prvků, jako jsou například luxfery, stojí jistě za to.

Interiér řadového domu v Horních Počernicích

A jaká je technologie ?

Technologie výroby imitace betonu je následující: na připravený podklad se nanese speciální cementová stěrka, která se lehce srovná pro stejnoměrnou hrubost podkladu. Jakmile zaschne, zpravidla následující den, na připravený podklad se nanese vrstva cementové stěrky, která se ugletuje do požadovaného vzhledu a hladkosti. Následně se povrch natře do finální podoby speciálním nátěrem.

Detail řadového domu v Horních Počernicích

Vysoká kvalita betonových výrobků, či imitace betonu a jejich moderní technologie zaručují odolnost a trvanlivost.
My jsme se ve Světě bydlení zaměřili na firmu Němec s.r.o., která se zaměřuje na luxusní povrchy jako je imitace betonu, ale také další povrchové úpravy. Tato firma se specializuje na benátský štuk a smg, což je ultra hladký, zrcadlově lesklý povrch. Využití najdme v interiérech. Působí velice luxusně.
Foto, info: Fa Němec, s.r.o., www.benatskystuk.cz
ab
ab
ab
ab
ab