Kategorie

Ložnice pro klidnější spánek

Nic nám nevrátí ztracenou energii lépe nežli kvalitní spánek. Příjemné usínání, nerušený spánek a sluncem podpořené probouzení je klíčem k úspěchu.

Ložnice na východ

Pokud nás při vstávání doprovází první ranní sluneční paprsky, člověk se budí s mnohem lepší náladou. Přírodní světlo působí na lidský organismus jako dodavatel energie. Naopak navečer nebývá ložnice tak rozehřátá, jako místnosti s jižní nebo západní orientací.
 

Hlavně klid

Již při plánování projektu je vhodné si uvědomit, jaká část domu bude využívána jako klidová a jaká část jako denní zóna. S přibývajícími léty trápí čím dál tím víc lidí nespavost. Hluk přicházející například od dětí nebo dalších obyvatelů domu jistě na kvalitním spánku nepřidá. A schopnost po vyrušení okamžitě usnout se postupem času vytrácí. Okna ložnice by měla být situována na klidnější stranu. V místnosti eliminujeme veškeré zvuky. Nevhodné může být například i soustavné tikání budíku. Přestože se nejedná o žádný hlasitý zvuk, mozek si na něj může vytvořit jakousi alergii, která poté ruší spícího z klidného spánku.

A bude tma

Zejména pro ženy je důležité, aby měly možnost spát v absolutní tmě. Právě za těchto podmínek se v těle ženy začíná tvořit spánkový hormon melatonin. Melatonin slouží v organismu jako antioxydant, dále ovlivňuje správné fungování biologických a hormonálních funkcí. Je známo, že pokud se v místnosti spící ženy rozsvítí, tvorba spánkového hormonu se na dvě hodiny zastaví.
 
 
Na organismus negativně působí rovněž světlo dopadající zvenčí. Ať už se jedná o pouliční osvětlení, reklamní poutače nebo svit měsíce, je důležité pořídit vhodné zastínění. Okenní rolety a závěsy se vyrábějí mimo jiné také z neprůsvitných materiálů. Princip neprůsvitnosti spočívá v tom, že na rubové straně textilie je nanesena vrstva gumy. Ta zabraňuje průchodu světla, dokonce působí také jako zvuková bariéra.

Rozměrové parametry

Postel by měla být v každém případě umístěná na nohách. Za prvé nám to usnadní úklid pod postelí, za druhé může matrace pěkně dýchat. Minimální výška nad zemí je uváděna 25 cm, ještě lepších výsledků však dosáhneme s výškou kolem 45 cm, pro starší lidi se doporučuje dokonce 55 cm.
 
 
Minimální rozměry pro jednolůžko jsou uváděny 90 – 100 cm, většího komfortu dosáhneme na větších matracích, nebojme se i rozměrů 130 – 140 cm. Pro dvoulůžko postačí rozměr 2 x 90 cm, máme-li dostatek místa, můžeme si dopřát i 200 cm širokou postel.
Standardní délka postelí bývá 200 cm, pro dlouhány pořídíme raději 220 cm.
ab
ab
ab
ab
ab